Svet

02.03.2016. 09:50

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Bil Gejts je i dalje najbogatiji čovek na svetu

Svet

02.03.2016. 09:50

Dvadeset najbogatijih ljudi na svetu posle pada na globalnim finansijskim tržištima, siromašnije je za više od 70 milijardi dolara, pokazalo je najnovije godišnje rangiranje milijardera magazina Forbs.

Ukupno bogatstvo 20 najimućnijih osoba opalo je sa prošlogodišnjih 899 milijardi na 827 milijardi dolara, a na listi najbogatijih i dalje dominiraju muškarci.

Od ukupno 1.810 milijardera, samo 190 su žene, odnosno za sedam manje u odnosu na 2015. godinu, piše u izveštaju koji prenosi Gardijan.

Forbs navodi da je broj milijardera smanjen u odnosu na prošlu godinu sa 1.826 na 1.810, a da je najveći gubitnik telekomunikacijski tajkun Karlos Slim, čije je bogatstvo u poslednjih godinu dana smanjeno za 27,1 milijardu dolara.

Osnivač Majkrosofta Bil Gejts je treću godinu zaredom proglašen za najbogatiju osobu, iako je i njegovo bogatstvo opalo sa 79,2 milijarde na 75 milijadi dolara.

Najveći dobitnik je Mark Zakerberg, osnivač društvene mreže Fejsbuk, čije je bogatstvo veće za 11,2 milijarde dolara, pa njegovo ukupno bogatstvo sada iznosi 44,6 milijardi dolara.

Prema listi magazina Forbs, Zakerberg je šesta najbogatija osoba na svetu, iza izvršnog direktora „Amazona“ Džefa Bezosa, Slima, Gejtsa i vlasnika lanca modnih prodavnica Zara, Amansia Ortegeasnike.

Jedine žene medju milijarderima na listi top 20 su bogate naslednice Lilijan Betankur, vlasnica kozmetičke kuche L’Oreal, i Alis Volton, ćerka Sema Voltona, osnivača Volmarta.

Kako je navedeno, od svih milijardera, 1.186 njih su sami stekli svoje bogatstvo, a 228 je nasledilo deo, ali se to bogatstvo uvećeva.

Forbs navodi da su SAD i dalje dom najviše milijardera. Na listi se nalazi 540 američkih državljana, odnosno četiri više nego prošle godine.

U Evropi ima 489 milijardera, a njihovo bogatstvo je povećano sa 1,19 milijardi na 1,83 milijarde dolara.

Broj i bogatstvo milijardera u azijsko-pacifičkom regionu takodje raste, dok su Bliski istok, Afrika i ostatak oba američka kontinenta pogodjen naglim padom cene nafte i drugih roba.

Kina je na drugom mestu, posle SAD, po broju milijardera, sa njih 251, Nemačka treća sa 120, a Indija, gde živi 84 milijardera, četvrta je na listi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. kako lose i tendenciozno izvestavanje…
    zasto je relevantno na koliko je ugovor potpisan, ako nije realizovan??? zato ne navedete u sta konkretno je potrosno 1,5 miliardi? koliko je ulozeno u sportske objekte koji ostaju na koriscenje ovoj drzavi?
    ako ne znate sta je pravo pitanje, evo ja cu vam pomoci – za sto su otkazane univerzitetske igre odlukom nase vlade, kad je vec toliko ulozeno, a takmicenja planirana posle vakcinacije i bez publike?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.