Ostalo

31.10.2022. 12:00

Hina

Autor: Nova ekonomija

Dunav, potencijalna alternativa za izvoz ukrajinskog žita

Foto: Pxhere

Dunav kao rezervna varijanta za ukrajinsko žito

Ostalo

31.10.2022. 12:00

Ukrajina je zatražila ukidanje birokratskih prepreka i saradnju sa zemljama kroz koje protiče Dunav, kako bi tom rekom izvozila žitarice u Evropsku uniju. Razloga za tu odluku je što joj je Rusija onemogućila izvoz žitarica preko crnomorskih luka.

Kako podseća agencija Hina, Ukrajin je jedan od najvećih svetskih izvoznika žitarica i suncokretovog ulja.

Ta zemlja je tokom jula postigla sporazum sa Rusijom o slobodnom prolazu tereta s poljoprivrednim proizvodima iz njenih luka koje su blokirane zbog ruske invazije.

Rusija je u subotu najavila povlačenje iz sporazumu zbog napada ukrajinske vojske na njene brodove na Krimu, gde je usidrena ruska ratna mornarica.

Ihor Korhovij, zamenik ukrajinskog ministra za regionalni razvoj, rekao je da je više ukrajinskih luka već bilo onesposobljeno za izvoz žitarica i pre povlačenja Rusije iz sporazuma.

„Velike izvozne luke poput Marijupolja ili Hersona su okupirane, a u Nikolajevu luka ne radi iz bezbednosnih razloga. Tako da je četiri ili pet luka van upotrebe“, izjavio je Korhovij u razgovoru za Hinu.

On kaže da su te luke bile veliki saobraćajni koridor za izvoz žitarica i čelika, kao i da nije dovoljan kapacitet onih luka koje su sada na raspolaganju.

Pad cene žitarica zavisi od Rusije i Ukrajine

U julu je posredovanjem Turske i Ujedinjenih nacija postignut sporazum o izvozu ukrajinskih žitarica iz crnomorskih luka koje je blokirala Rusija posle invazije 24. februara.

Nakon sporazuma je izvezeno više od šest miliona tona žitarica.

Sporazum je trebalo da bude produžen i idućeg meseca.

Rusija je pre desetak dana poručila da će dogovor zavisiti od toga hoće li Zapad olabaviti sankcije Moskvi.

EU je međutim poslednjih sedmica, zahtevala i od Srbije da uvede sankcije Rusiji, čemu se naša zemlja inače kako se dodaje, protivi.

UN upozorava da je produženje sporazuma o izvozu žitarica iz luka na Crnom moru od vitalnog značaja za suzbijanje globalne prehrambene krize produbljene ratom u Ukrajini.

Ukrajina je 2019. godine izvozila 16 posto svetskih zaliha kukuruza i 42 odsto suncokretovog ulja, prema podacima kojima raspolaže UN.

Rusija je takođe jedan od vodećih globalnih izvoznika žitarica i veštačkog đubriva. Pad isporuka podigao je cene hrane.

Ukrajina od maja nastoji da prevozi žitarice alternativnim putem, uzvodno Dunavom, što postaje važan pravac usled aktuelne situacije.

„Ukrajinske luke na Dunavu, u području regije Odese, koriste specijalne brodove za rečni saobraćaj. Usko sarađujemo s vladom Rumunije oko korišćenja njihovih luka“, kaže Korhovij.

Dunav je, nakon Volge, druga po veličini reka u Evropi, dugačka 2.860 kilometara.

Žitarice bi putovale uzvodno od Ukrajine, preko Moldavije, Rumunije, Bugarske, Srbije, Hrvatske, Mađarske, Slovačke i Austrije do Nemačke.

Korhovij kaže da ima informacije da u nekim delovima, više uzvodno, postoje poteškoće oko carina, ali i zbog dubine reke.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.