Uvođenje minimalnog globalnog poreza na dobit u 130 zemalja u kojima posluju velike svetske kompanije donelo bi im ukupno 220 milijardi dolara godišnje, saopštila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Kako je prenela Agencija Frans Press i kako stoji u saopštenju te organizacije, reč je o znatno većem iznosu od prvobitno procenjenih 150 milijardi dolara koliko bi donelo uvođenje poreske stope od 15 odsto.
Više od 130 zemalja, koje predstavljaju 90 posto svetske ekonomije, pristalo je da uvede nižu granicu poreza na dobit poduzeća tokom 2021. godine.
Na taj način kako se dodaje, multinacionalne kompanije će biti sprečene da traže zemlje sa niskim poreskim stopama.
Minimalna globalna poreska stopa poznata je i kao drugi stub poreske reforme koju predviđa OECD.
Prvi stub predviđa oporezivanje kompanija na kojima ostvaruju dobit radi suzbijanja utaje poreza. Usmeren je prvenstveno na velike digitalne kompanije i još nije dovršen.
ISPORUKE PAMETNIH TELEFONA GLOBALNO OPALE ZA 17 ODSTO
OECD je takođe povećao svoju procenu iznosa godišnje dobiti koja bi mogla da se svrsta pod odredbe prvog stuba, sa 125 milijardi dolara na 200 milijardi dolara.
To bi stvorilo 13 do 36 milijardi dolara dodatnih poreskih prihoda, što bi takođe značajno pomoglo zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
„Međunarodna zajednica postigla je značajan napredak u sprovođenju ovih reformi, koje bi trebale da osiguraju pravednije međunarodne poreske aranžmane i bolje funkcionisanje u digitalizovanoj i globalizovanoj svetskoj privredi“, objasnio je glavni sekretar OECD-a Matias Korman.
Prema njegovim rečima, nova analiza ekonomskog učinka ponovo ukazuje na važnost sprovođenja tih reformi, kako bi se osiguralo ostvarenje ovih značajnih potencijalnih prihoda.
Evo kako su poznate svetske kompanije dobile svoja imena