Narodni muzej u Užicu saopštio je da će pokrenuti postupak zaštite monumentalnog mozaika u holu bivše Jugobanke u tom gradu, koji je nedavno prekriven rigips pločama.
Kako je preno Danas online, mozaik „Titovo Užice“ koji je, pre nekoliko dana, potpuno zaklonjen rigips pločama, tokom rekonstrukcije u poslovnom prostoru koji je zakupila kompanija N Sport u centru Užica, uskoro će biti ponovo vidljiv i dostupan Užičanima.
Autor mozaika završenog 1976. godine, koji nosi naziv „Titovo Užice“ (grad se tako zvao do 1992. godine), je umetnik Radomir Vergović.
Vergović, kako se navodi, nije krio oduševljenje odbranom njegovog mozaika.
„Nemam reči da opišem svoje oduševljenje, a bio sam duboko razočaran time šta su uradili. Pomislio sam – kako to da će Užice naredne godine biti prestonica kulture Srbije, a ovamo se sklanjaju kulturna dobra, koja bi trebalo da se štite i čuvaju za nove generacije“, rekao je Vergović.
Kako su za Novu ekonomiju objasnili bivši zaposleni u užičkoj filijali Jugobanke, slična situacija dogodila se i pre dvadesetak godina kada je tadašnji novi vlasnik Jugobanke, grčka Alfabanka, htela da ukloni mozaik „Titovo Užice“.
Međutim, od toga se tada odustalo nakon reakcije nadležnih institucija.
„Mozaik je, zbog zahtevne tehnologije izrade, skupa likovna tehnika. Ulaganje u izradu javnih mozaika, što je slučaj i sa našim mozaikom, u zgradi tadašnje banke u društvenoj svojini, bilo odraz blagostanja poručioca, stabilnosti društva“, dodaje se u saopštenju koje objavljeno na fejsbuku.
Radomir Vergović rekao je ranije za Danas online da je mozaik mogao da ostane vidljiv i pita se zbog čega se prikrivaju javni spomenici i kuturno dobro grada.
„Izleda da je došlo je vreme da moramo da otimamo naše vrednosti i kulturni identitet. Umesto da se čuvaju i ističu naše kulturne vrednosti, one se sklanjaju i kriju. To je retrogradni proces. Ne znam kako to da komentarišem, a ne bih da koristim grube reči“, rekao je Vergović.
Kako je ocenio, potrebno je da „branimo to što imamo, jer nemamo mnogo toga“.