Zbog potresa na finansijskom tržištu, američke Federalne rezerve sve više pozajmljuje bankama, pa su hitne pozajmice prošle nedelje dostigle rekordne nivoe. Istovremeno depoziti korisnika se „prelivaju“ iz manjih ka većim banka i likvidnijim tržištima novca, piše Rojters.
Ukupno oko 550 milijardi dolara u depozitima prešli su iz manjih i regionalnih banaka u velike banke i visokolikvidna sredstva (poput kratkoročnih obveznica, foreks tržišta…) i to samo za dve nedelje nakon kraha Banke Silicijumske doline i Signature Bank, pokazuje analiza JPMorgan, a prenosi Vašington post.
„Previranja na tržištu uvek pokreću novac“, rekla je finansijska savetnica u Kejp Koralu sa Floride Danijela Luht, koja prima dvostruko više poziva klijenata nego pre nekoliko nedelja.
Ona dodaje da investitori i građani trenutno najviše brinu o tome da li je njihov novac siguran i kako da ga učine sigurnijim.
„Ljudi koji imaju gotovinu na običnim štednim računima koriste ovo kao priliku da prebace svoj novac“, kaže Luht za Vašington post.
U petak su sva tri glavna berzanska indeksa u SAD opala za oko 0,3 odsto u prvom satu nakon otvaranja berze.
Istog dana, akcije evropskih banaka su naglo pale nakon što je Dojče banka saopštila da će ranije otkupiti deo svog duga kako bi ojačala bilans stanja.
Akcije evropskih banaka su se delimično oporavile u ponedeljak nakon vesti da će Frst Sitizens banka kupiti veći deo poslovanja propale banke Silicijumske doline.
Indeks Stoxx Europe 600 Banks, koji prati 42 banke u EU i Velikoj Britaniji, porastao je za skoro jedan odsto nakon otvaranja berze, dok je londonski FTSE 100 bio veći za 0,5 odsto, objavio je CNN.
Porasle su i akcije Dojče banke za šest odsto, koje su u petak pale za 8,5 odsto.