Srbiji je zemlja koja se nalazi u jednoj od globalnih „vrućih tačaka“, srednja temperatura povećala se znatno više od globalne, za 1,8 stepeni Celzijusa. Posebno su toplija leta, tokom kojih je zabeležen porast od čak 2,6°C.
O svemu tome za portal Klima 101 piše Ana Vuković-Vimić sa Poljoprivrednog fakulteta, sagledava temperature, toplotne talase, padavine i suše.
Kako govore savremeni indikatori, u onom davno prošlom vremenu, od 1961. do 1990. godine, tokom samo 10 odsto godina bila je zabeležena suša (ili drugim rečima: tokom tih trideset godina, u Srbiji su se dogodile tri godine sa sušom).
Tokom decenije od 2011. do 2020. godine suše su se događale, u proseku, svake druge godine. One nisu bile samo znatno češće, već i jače – izdvaja se suša iz 2012. godine koja je drastično uticala na društvo u celini, a posebno na poljoprivredu.
Ove brojke su neke od najbazičnijih pokazatelja realnosti klimatskih promena na ovim prostorima. Njih bi, u idealnom slučaju, javnost trebalo da usvoji, i da prati u narednim decenijama, kao što se prate i znaju sportski rezultati ili sastavi Narodne skupštine. Jer i ovi podaci će se u budućnosti menjati – a razlike će biti sve veće.
Treba, drugim rečima, da se prilagođavamo, ali ne čak ni na ove vremenske uslove koji su uveliko promenjeni, već na one vremenske uslove koji nas tek čekaju, kako ovaj 21. vek bude odmicao.
Prema aktuelnim merenjima, srednja globalna temperatura povećala se za oko 1,1°C u odnosu na predindustrijsko doba. Ali ovaj porast nije ravnomerno raspoređen, niti prostorno, širom planete, niti vremenski, tokom jedne godine.
Mada se u nauci koriste različiti referentni okviri, najčešći period koji se uzima kao baza su godine između 1961. i 1990: u pitanju su poslednje decenije pre nego što su se posledice klimatskih promena značajno ubrzale, ili poslednje decenije koje bismo, grubo rečeno, mogli da nazovemo „normalnim“.
Između 1961. i 1990. na teritoriji Srbije je u proseku bilo beleženo 0,7 toplotnih talasa u godini (toplotni talas je definisan kao najmanje šest uzastopnih dana sa izrazito visokim maksimalnim dnevnim temperaturama u odnosu na prosek).
Danas, ovaj podatak zvuči kao zaista davna prošlost. U poslednjoj deceniji ovaj prosek porastao je na čak 4 toplotna talasa godišnje, a u deceniji između 2011. i 2020. bilo je čak šest godina sa više od 4 toplotna talasa između januara i decembra.
Toplotni talasi nisu ograničeni samo na vrele delove godine, oni se mere u odnosu na vrednosti dnevnih maksimalnih temperatura karakterističnih za taj period godine. Primera radi, i temperatura ispod 20 stepeni Celzijusa može biti deo toplotnog talasa, ako se dogodi u januaru. Ali oni jesu posebno značajni leti, i to posebno u urbanim sredinama.
Naime, tada je posebno izražen fenomen toplotnog ostrva, odnosno činjenice da temperatura vazduha na gradskim ulicama može biti znatno viša nego u parkovima ili šumama, zbog manje količine zelenila i načina zagrevanja betona i asfalta u odnosu na prirodna zemljišta.
Izmerene vrednosti kažu da su temperature vazduha u gradskim jezgrima prosečno za oko 2°C više, ali kada su vedri dani i jako zagrevanje mogu biti čak i do 10 stepena Celzijusa više nego na zvaničnim mernim stanicama, koje se postavljaju na posebno odabranim lokalitetima upravo tako da „zaobiđu” ovakve lokalne varijacije.
Međutim, u vreme velikih vrućina – koje su, kako govore podaci, znatno češće nego što su bile pre samo nekoliko decenija – upravo ovakve lokalne varijacije su ključan problem, jer razlika od nekoliko stepeni može za stanovnike naših gradova značiti razliku između „puke” neprijatne vrućine sa jedne, i ozbiljne zdravstvene opasnosti sa druge strane.
Tropski i vreli dani daleko su brojniji nego pre nekoliko decenija
Ako želimo da sagledamo samo konkretne vrućine, podaci su opet jasni.
U periodu 1961-1990. u oblastima nižih nadmorskih visina u proseku je bilo između 20 i 30 tropskih dana u toku jedne godine, to jest, dana tokom kojih je izmerena maksimalna dnevna temperatura preko 30°C. Onih još toplijih dana, tokom kojih temperatura u toku dana dostiže 35°C, bilo je samo par puta godišnje, i to samo u delovima Vojvodine i u dolinama reka kao što je Velika Morava.
Danas je situacija znatno drugačija. Kada posmatramo prethodnu deceniju, prosečni broj tropskih dana u toku godine se udvostručio (naravno, u zavisnosti od lokaliteta – promena je veća u krajevima nižih nadmorskih visina).
Povećanje su još drastičniji kada su u pitanju vrelih dana (preko 35°C). Naime, ovaj nekada redak i relativno lokalizovan fenomen izrazite vrućine u rano popodne postao je gotovo pa sezonska pojava. Mada je porast primećen u svim krajevima u kojima temperatura može da pređe 35 stepeni Celzijusa, u određenim regijama, kao što su nizije centralne i južne Srbije, zabeleženo je povećanje koje je veće od 10.
To je, još jednom – prosek. Naime, vrelih dana je u ovim krajevima u godišnjem proseku nekoliko puta više nego što ih je bilo pre samo nekoliko decenija.
Primećeni su višestruki porasti udela ekstremnih padavina, ali i sušnih perioda
Jedan podatak koji stručnjaci često ponavljaju je: u Srbiji nije primećena neka relevantna promena u sumi godišnjih padavina. Ali njihov raspored jeste.
Nekada je udeo ekstremnih padavina na teritoriji Srbije bio 2,4 odsto (tačnije: u pitanju je udeo količine padavina koje padnu u toku onih dana sa ekstremnim padavinama, u odnosu na ukupne padavine u toku godine).
Danas su ekstremne padavine daleko veći deo ukupnih godišnjih padavina – štaviše, njihov udeo je i više nego dupliran, i prešao je 5,6 odsto.
Ovo nije posledica samo češćih ekstremnih padavina – već i sve manjeg broja dana sa prosečnim padavinama. Mada je suma godišnjih padavina minimalno promenjena u poslednjim decenijama, one su sve više skoncentrisane na ovakve povremene ekstremne vremenske događaje.
Vlada Srbije donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.Sredstva su, kako je navedeno, data k...
Kompanija "DP World" najavila je danas pokretanje logističke usluge drumskog, pomorskog, vazdušnog, železničkog i multimodalnog transporta, koja će osnažiti lokalna preduzeća, jačajući ulogu Srbije u regiona...
Stigla je zvanična potvrda SAD da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila, saopštila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović."Ovaj predah treba da isk...
Posle produžetka od 30 dana koje je Vlada Srbije dobila krajem februara, stigao je i novi produžetak na isti period, a sudeći prema izjavama nadležnih za ovo pitanje, rešenje za problem nije nađeno.Preds...
Iako je imenovanje Marka Brnovića za ambasadora Sjedinjenih američkih država (SAD) u Srbiji podiglo očekivanja srpske strane, naši sagovornici ističu da će...
Nakon šest sati zvanično je završen protest ispred redakcije Informera u Bulevaru Peke Dapčevića na Vožvovcu, koji su organizovali studenti Fakulteta političkih nauka ...
Aleksandar Vučić održao je prvi sastanak sa članovima novog "Pokreta za narod i državu", kao da već nema dovoljno članova masovne Srpske napredne stranke, njenih satelita, pridruženih inicijativa i fasadnih građanskih organizacija, pod potpunom kontrolom....
Smisao strašila je da izgleda kao čovek. S te, identitetski lažne pozicije, ono brani njivu – tako što plaši oblike života nesposobne da dokuče kako je to tu tek odelo na kako-tako sklepanom postolju, ukopanom u mestu. Onog trena kad vrane jednom provale da strašilo ne mrda – takoreći,...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok