U vreme Novruza, azerbejdžanskog praznika koji kroz četiri utorka slavi dolazak proleća, Srpsko-azerbejdžanska privredna komora „SAKOM“ priredila je tradicionalno svojim stipendistima događaj u okviru kog su bili u prilici da saznaju više o azerbejdžanskoj kulturi, istoriji, tradiciji i obrazovnom sistemu. Na taj način, SAKOM je učinio korak više u približavanju dva naroda, koje veže tradicionalno prijateljstvo. Događaj je organizovan u saradnji sa Ambasadom Republike Azerbejdžan u Republici Srbiji.
Tokom tri godine, SAKOM je obezbedio stipendije za više od 50 vrednih studenata iz Srbije, ali i za njihove kolege iz Azerbejdžana koji studiraju u Srbiji. Studenti dobijaju stipendiju tokom čitave godine, a podrška se pruža prvestveno onima koji se suočavaju sa finansijskim izazovima, ali istovremeno pokazuju izuzetne akademske sposobnosti, kao i razvijen osećaj društvene odgovornosti.
Nj.E. Kamil Hasijev, ambasador Republike Azerbejdžan u Srbiji, na početku svog obraćanja, pozdravio je okupljene stipendiste izrazivši ponos što vidi toliko mladih ljudi jer su, kako kaže, mladi budućnost svakog naroda.
„Posebno me raduje što su nam gosti studenti jer je mladost budućnost svakog naroda. Ali, oni nisu samo budućnost, već i sadašnjost koju upravo oni oblikuju u ovom trenutku dok razgovaramo. Takođe, mladi su ti koji mogu da doprinesu daljem jačanju prijateljstva dva naroda kroz povezivanje sa azerbejdžanskim studentima i kroz studiranje u Azerbejdžanu. A svi možemo da se saglasimo da su odnosi Srbije i Azerbejdžana odlični, zasnovni na prijateljstvu koje traje dugo“, istakao je Nj.E. Hasijev i pozvao sve prisutne da posete Azerbejdžan.
Stojan Vučinić, student treće godine Pravnog fakulteta, poreklom sa Kosova i Metohije, kaže da je stipendija SAKOM-a za njega i njegovu porodicu predstavljala odlučujući korak u odluci da studira u Beogradu.
„Ovo za nas predstavlja veliku finansijku olakšicu, a osim toga, SAKOM je pomogao naš razvoj i kroz razna usavršavanja i predavanja. Kroz to smo shvatili da naš lični uspeh mora pratiti i pomoć drugima – to nas SAKOM uči i to smo i videli na SAKOM-ovim delima“, istakao je Vučinić.
Jovana Ristić, koja je uz pomoć SAKOMO-ove stipendije završila Turski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu, kaže da joj je ta stpendija značila kako finansijski, tako i na mnoge druge načine.
„Tokom tri godine trajanja stipendije, sakupila sam brojna vredna iskustva, prijatelje i značajne kontakte. To je nešto zbog čega ću se zauvek osećati delom SAKOM-a.“
Student treće godine Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Petar Isaković ističe da mu, tokom tri godine koliko je stipendista SAKOM-a, ova organizacija pruža nesebičnu podršku.
„SAKOM-ova stipendija je svima nama koji smo stipendisti olakšala studije kako u materijalnom smislu, tako i u svakom drugom. U ovoj organizaciji uvek nailazim na reči podrške, a što je još važnije, nailazim na ljude koje mogu da nazovem pravim prijateljima.“
Iz SAKOM-a ističu da ovaj događaj nije samo pružio dragocen uvid u bogato nasleđe Azerbejdžana, već je i dodatno osnažio veze između studenata i kultura naših zemalja. Kako navode, zahvaljujući ovoj inicijativi, njihovi stipendisti su ne samo proširili svoje horizonte, već su i produbili međunarodno prijateljstvo i razumevanje, što će im zasigurno koristiti u njihovim budućim naporima da doprinesu društvu u celosti.
O SAKOM-u:
Udruženje Srpsko-azerbejdžanska privredna komora „SAKOM“ kao nevladina i neprofitna organizacija okuplja društveno odgovorne kompanije koje su povezane idejom humanosti i željom da doprinesu jačanju kulturnih i poslovnih veza između srpskog i azerbejdžanskog naroda. Trenutno SAKOM ujedinjuje 24 građevinske kompanije, koje zajedno učestvuju u realizaciji ključnih infrastrukturnih projekata u Srbiji, dok u sklopu SAKOM-a društveno odgovorno reaguju na izazove sa ciljem da budu korisni članovi zajednica u kojima posluju.
Pored stipendija za studente, SAKOM je realizovao brojne projekte i donacije u cilju podrške društvenoj zajednici, kao što je donacija obuće i uniformi KBC Zemun, za vreme vanrednog stanja, izazvanog koronavirusom. Takođe, Udruženje neguje prijateljstvo sa četrnaestovekovnim manastirom „Duboki potok” sa severa Kosova, koji predstavlja nepokretno kulturno dobro, te je doprineo očuvanju kulturnog nasleđa za buduće generacije zahvaljući donaciji kompjuterske opreme i sredstava za bibliotekarski orman za čuvanje starih restauriranih spisa iz 16. veka.
Međutim, to nisu jedine humanitarne akcije u kojima je SAKOM učestvovao zajedno sa svojim članovima. S obzirom na podršku Azerbejdžana borilačkim sportovima na globalnom nivou, kao i na izvanredne rezultate Azerbejdžanaca i Srba na međunarodnim takmičenjima, SAKOM je prošle godine odlučio da podrži izuzetno humanu akciju dva sportska udruženja „VIN Akademija“ iz Beograda i Džudo kluba „Kukolj tim“ koja promoviše borilačke veštine za slepe i slabovide. Osim toga, kroz saradnju sa sportskim udruženjem „VIN“, SAKOM je obezbedio besplatno treniranje u ovom klubu svim stipendistima SAKOM-ovog programa.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Digitalno restaurirani film „Žuta“ (1973, Centar film), reditelja Vladimira Tadeja, a po scenariju Gordana Mihića biće besplatno prikazan za publiku u Jugoslovenskoj kinoteci u Uzun Mirkovoj ulici, u pondelj...
Kompanija Lidl Srbija je, uz pomoć svojih potrošača, u okviru tradicionalne praznične kampanje „Mala dela - velika magija“ donirala sredstva u ukupnom iznosu od 6.300.000 RSD korisnicima Crvenog krsta Srbije...
Suštinska poluga razvoja društva za UniCredit Banku u Srbiji i UniCredit Fondaciju jeste oblast obrazovanja, u koju ulažu više od milion evra kroz različite projekte u periodu od 2023. do 2026. godine. Podrš...
Danas je u Novom Sadu održana svečanost povodom završetka uspešne takmičarske sezone za mlade tenisere u organizaciji Vojvođanskog teniskog saveza. Ovaj poseban trenutak okupio je mlade teniske nade, njihove...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok