Srbija

07.06.2024. 09:15

Autor: Aleksandra Nenadovic

EBRD ulaže 2,3 milijarde dinara u prve MREL obveznice Rajfajzen banke

Srbija

07.06.2024. 09:15

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopštila je da ulaže 2,3 milijarde dinara (oko 20 miliona evra) u debitantsko izdavanje fondova rizika solvetnosti u Srbiji Raiffeisen banke, što predstavlja prvo izdavanje duga na Zapadnom Balkanu koji ispunjava uslove za minimalni zahtev za sopstvena sredstva i kvalifikovane obaveze (MREL).

Ovo izdavanje obveznica, sprovedeno putem privatnog plasmana međunarodnim finansijskim institucijama i lokalnim institucionalnim investitorima, postavlja novi standard za prikupljanje sredstava koja ispunjavaju uslove za MREL za lokalne banke u Srbiji i širem regionu, navodi EBRD u saopštenju. Ulaganje u obveznice u lokalnoj valuti usklađeno je sa strategijom Narodne banke Srbije (NBS) o dinarizaciji i jača usklađenost Raiffeisen banke sa regulatornim zahtevima kao deo posvećenosti EBRD-a da poveća otpornost finansijskog sektora.

MREL je minimalni iznos kapitala i subordinisanog duga koji firma mora da održava. MREL osigurava da investitori i akcionari apsorbuju gubitke kada firma propadne.

Ovo je prva transakcija banke koja ispunjava uslove za MREL u Srbiji. EBRD podržala emisiju banke od 50 miliona evra (u srpskoj dinarskoj protivvrednosti) neobezbeđenih obveznica koje ispunjavaju uslove za MREL kao glavni investitor zajedno sa Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC).

Finansiranje će podržati kreditiranje mikro, malih i srednjih preduzeća (MMSP), tržišnog instrumenta za održivi razvoj srpske privrede. Najmanje 30 odsto EBRD-ovih investicija biće posvećeno zelenim projektima u okviru EBRD-ovog pristupa zelene ekonomije, čime se dodatno podržava zelena tranzicija Srbije, navodi evropski zajmodavac u saopštenju.

Obveznice će biti kotirane na Beogradskoj berzi, što će značajno doprineti razvoju lokalnog tržišta kapitala.

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.