Vesti iz zemlje

01.03.2016. 11:44

Blic

Autor: Nova Ekonomija

IZVEŠTILI SE: Evo na koje sve načine domaći tajkuni izbegavaju porez

Uz malo domišljatosti i računovodstvenu gimnastiku, domaći biznismeni i bogataši uspevaju legalno da izbegnu plaćanje poreza u Srbiji.

Za tu svrhu najčešće se otvaraju of-šor kompanije u zemljama koje slove za poreski raj. Ne samo da se u tim zonama ne plaća porez, već se u njima ne traži dokaz o poreklu imovine.

Prema zvaničnim podacima APR-a, u Srbiji je najmanje 1.100 preduzeća povezano sa of-šor zonama, a Kipar je i dalje omiljena destinacija domaćih biznismena.

Ovo su neki od najčešćih načina legalnog izbegavanja poreza.

Of-šor kompanije

„Otvori se firma u inostranstvu pod tuđim imenom, pa se toj firmi izvozi roba iz Srbije po niskim cenama, a onda se ona vraća u zemlju i prodaje po visokim cenama. Tako domaća firma izvoznik nema prihode za oporezivanje. Na taj način dobit ostaje van zemlje“, kaže ekonomista Mlađen Kovačević.

Transferne cene

Najčešći način na koji pre svega strane kompanije izbegavaju plaćanje visokih poreza u Srbiji je preko međusobne trgovine svojih povezanih firmi, tako što one kupuju ili prodaju jedna drugoj po nerealno niskim ili visokim cenama.

„Dogovore se sa isporučiocem usluga ili proizvoda da im fakturiše naduvanu, visoku cenu. Tako se podigne trošak proizvodnje ili usluge pa je razlika između uloženog i zarađenog daleko manja“, objašnjava ekonomista Goran Nikolić.

Dividenda umesto plate

Vlasnici pojedinih kompanija uprkos dobrom poslovanju sebi isplaćuju smešno male plate ili ih se čak odriču. Umesto toga oni ogroman novac uzimaju preko dividendi ili drugih vrsta naknada od firme osnivača koja je obično registrovana u nekom od poreskih rajeva. Porez na zarade u Srbiji je oko 70 odsto, dok je porez na dividende svega 15 odsto.

Fiktivne investicije

Država dozvoljava poreska oslobađanja za investicije kojima se unapređuje poslovanje kada se na primer ulaže u novi pogon, mašine i slično. Novac koji se izdvaja za to oslobađa se i ne tretira se kao dobit niti se na njega plaća porez.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.