Vesti iz zemlje

23.03.2022. 13:31

Katarina Baletić

Autor: Nova Ekonomija

MMF: Smanjićemo prognozirani rast Srbije

Foto: Wikimedia - Ranko

Tim Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) će revidirati projekcije rasta naniže u odnosu na prethodnu reviziju, navodi se u saopštenju. MMF je u decembru prognozirao rast od 4,5 odsto BDP-a za Srbiju.

„Rat u Ukrajini predstavlja veliki ekonomski šok koji utiče na globalne ekonomske izglede, a posebno Evrope, a samim tim i Srbije…  Iako je razmere uticaja teško predvideti u ovoj fazi, tim će revidirati projekcije rasta naniže u odnosu na prethodnu reviziju, uz dominaciju negativnih rizika po projekciju“, piše u saopštenju.

MMF podržava isplatu 20.000 dinara penzionerima

MMF ističe da se očekuje da će se rat negativno odraziti na ekonomski oporavak Srbije kroz poremećaje u lancu snabdevanja, veće svetske cene primarnih proizvoda, efekte na globalne finansijske uslove, poverenje i niži rast trgovinskih partnera.

Ocena je da Vlada dobro reagovala tako što je formirala radnu grupu koja će pomoći pogođenim kompanijama da prebrode poremećaje u lancu snabdevanja. U saopštenju se ističe i da finansijska podrška državnim preduzećima treba da se pruža na transparentan način.

MMF očekuje sporiji oporavak globalne ekonomije i veću inflaciju

Više globalne cene energenata i primarnih proizvoda će dodatno uticati na inflatorni pritisak ove godine.

Narodna banka Srbije (NBS) treba da bude spremna da, po potrebi, dodatno pooštri monetarnu politiku kako bi obuzdala sekundarne efekte viših uvoznih cena na inflaciju, istovremeno uzimajući u obzir kretanje perspektive rasta“, piše u saopštenju.

Ocenjuju da je bankarski sistem i dalje dobro kapitalizovan i likvidan, ali da je budnost i dalje neophodna.

„Pozdravljamo brz odgovor NBS na prelivanje efekata međunarodnih sankcija na bankarski sistem, što je bilo ključno za očuvanje finansijske stabilnosti. NBS je blagovremeno pokrenula postupak rešavanja pitanja Sberbanke Srbija i brzo okončala njeno preuzimanje od strane domaće bankarske grupe“, piše u saopštenju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.