Vesti iz zemlje

01.03.2016. 11:37

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Za tezgu na Kalenić pijaci prodavcima treba 510 evra

Poljoprivrednici i preprodavci koji žele da prodaju na pijacama samo za zakup tezge i prateće troškove moraju u startu da pripreme od 204 do 510 evra.

Pravo da zakupi tezgu na pijaci na kojoj će prodavati voće, povrće, meso ili mlečne proizvode ima poljoprivrednik sa registrovanim gazdinstvom ili vlasnik preduzetničke radnje.

Zakupac tezge može da bude i fizičko lice, ali ima obavezu da se u roku od 30 dana od dobijanja dozvole za zakup registruje u Agenciji za privredne registre.

Sama registracija košta 1.500 dinara, tome treba dodati trošak za overu i objavljivanje osnivačkog akta preduzetničke radnje i kupovinu pečata, što u konačnom zbiru iznosi i do 5.500 dinara. I ovo su samo administrativni troškovi.

Koliko će ih koštati pokretanje pijačnog biznisa zavisi i od grada u kome žele da rade, ali i od zone u kojoj se tržnica nalazi. U Beogradu su one, recimo, podeljene na četiri zone.

Najisplativija lokacija, kažu, jeste na Kalenić pijaci gde je početna cena za mesečni zakup oko 14.000 dinara. Na kraju licitacije ona može da bude i znatno viša u zavisnosti od broja zainteresovanih.

Baka Slava, kako je zovu njene stalne mušterije, već godinama prodaje povrće iz svoje bašte na Kaleniću iako živi na periferiji prestonice.

„Zakup jeste skuplji, ali robu prodam brzo i to se više isplati, a i ovde imam stalne mušterije“, kaže ona.

U proseku, u svim većim gradovima u Srbiji početna cena zakupa je od 6.000 do 15.000 dinara. A obaveza zakupca je da u startu plati najmanje tri rente, što može da bude trošak do 60.000 dinara. Uz to, pijacama se plaća i dnevna rezervacija. U Kragujevcu je to, recimo, oko 100 dinara dnevno, a u Beogradu i do 190 dinara.

A da bi uopšte učestvovao u licitaciji, poljoprivrednik ili preduzetnik ima obavezu da na račun komunalnog preduzeća uplati nepovratnu naknadu koja je od 500 dinara koliko je u Kragujevcu, do 3.000 dinara koliko se traži u Beogradu. Naravno, tu je i novac koji treba da uložite u robu. Ukoliko niste proizvođač već preprodavac, u zavisnosti od robe potrebno vam je između 2.500 i oko 120.000 dinara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.