Srbija

28.01.2018. 11:32

RTS

Autor: Nova Ekonomija

PKS: Nemaju sve zgrade u Srbiji profesionalnog upravnika

Srbija

28.01.2018. 11:32

Mirjana Kovačević iz Privredne komore Srbije kaže za RTS da je oko 25.000 stambenih zgrada upisano u registar stambenih zajednica što je, kako kaže, 50 odsto stambenih jedinica u Srbiji. Od tog broja se, kako navodi, 10 odsto opredelilo za profesionalnog upravnika, a 90 odsto za komšiju.

Mirjana Kovačević je gostujući u Dnevniku RTS-a navela da je rok za upis zgrada u registar istekao 12. decembra ali da i dalje postoji mogućnost upisa.

Ističe da su komunalni inspektori krenuli na teren radi utvrđivanja stanja.

„Komunalni inspektori iz lokalnih samouprava su krenuli da utvrđuju činjenično stanje na terenu, utvrđuju da li je izvršen upis, ukoliko nije, koji su razlozi za to“, navodi Kovačevićeva.

Dodaje da će oni, ukoliko utvrde da upis nije izvršen, doneti odgovarajuće naloge rešenja o upisu u registar bez odlaganja.

„Pre svega će se dati preporuka da se u određenom roku koji se utvrdi rešenjem izabere upravnik među komšijama ili profesionalni upravnik i da se izvrši upis u registar. Ukoliko do toga ne dođe, pisaće se preporuka da se izabere prinudna uprava“, objašnjava Kovačevićeva.

Prinudni upravnik iz registra profesionalnih upravnika

Navodi da će se prinudni upravnik birati iz redova profesionalnih upravnika, odnosno iz registra profesionalnih upravnika.

Kovačevićeva ističe da prinudnih upravnika ima dovoljno i dodaje da su u toku nove obuke i ispiti.

„Trenutno je na listi 520 profesionalnih upravnika koji su upisani u registar profesionalnih upravnika, u toku je je ispit i novih 135 će uskoro da ispune zakonske uslove“, objašnjava Kovačevićeva.

Navodi da je  Zakonom o stanovanju predviđena mogućnost kazne i dodaje da to nije cilj zakona.

„Postoji mogućnost kazne u iznosu od 50.000 do 2.000.000 dinara ukoliko stambene zajednice ne izvrše tu obavezu. Međutim, smisao i cilj ovog zakona nije kažnjavanje već podizanje kvaliteta stanovanja i življenja“, objašnjava Kovačevićeva.

Zato će, kaže, inspektori pribegavati prvo izdavanju nalogu da se imenuje prinudna uprava, čiji je zadatak da organizuje zajednicu da se registruje i izabere upravnika.  

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.