Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF-a) je završetak prvog razmatranja rezultata ekonomskog programa Srbije ocenio kao uspešan, saopštila je Narodna banka Srbije. Pozitivna ocena Odbora izvršnih direktora MMF-a o ostvarenim rezultatima omogućila je povlačenje sredstava u iznosu od 164 miliona takozvanih „specijalnih prava vučenja“, dodala je NBS.
Time će ukupno iskorišćena sredstva stend-baj aranžmana iznositi 949 miliona specijalnih prava vučenja.
Ako okolnosti u eksternom okruženju budu povoljne, postoji mogućnost da se stend-baj aranžman već u vreme drugog razmatranja tretira kao „aranžman iz predostrožnosti“, što je ranije nego što je bilo očekivano u vreme odobrenja podrške, saopštila je centralna banka.
„Prilikom donošenja odluke konstatovano je da Srbija uspešno sprovodi dogovoreni ekonomski program. Svi kriterijumi na osnovu kojih se prate rezultati programa su ispunjeni. Ostvareni platnobilansni i fiskalni rezultati bolji su od očekivanih, kako je ocenjeno, i sprovođenje plana strukturnih reformi dobro napreduje“, piše u saopštenju NBS.
Ipak, posledice konflikta u Ukrajini i kriza imali su negativne efekte i na domaću ekonomiju, kao i na sve trgovinske partnere, a njihovo rešavanje povećalo je potrebe za fiskalnim i eksternim finansiranjem u 2022. godini.
U aktuelnim globalnim uslovima, očekuje se da će, uz nastavak sprovođenja oprezne monetarne politike, međugodišnja inflacija do kraja godine biti smanjena na oko osam odsto, uz vraćanje u granice dozvoljenog odstupanja od cilja Narodne banke Srbije u 2024. godini.
MMF je istakao i da srednjoročni izgledi Srbije ostaju povoljni i u srednjem roku očekuje se vraćanje na putanju rasta BDP-a od četiri odsto.
Ministartsvo finansija je saopštilo da se u izveštaju MMF-a navodi i da reforma energetskog sektora ostaje ključni zadatak.
Takođe, navodi se i da je novi zakon o državnim preduzećima (SOE) usklađen sa najboljim praksama OECD-a i da pruža snažnu osnovu za reformu upravljanja u energetskom sektoru i šire, kao i da je postignut značajan napredak u poboljšanju strukture i upravljanja energetskim državnim preduzećima, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da u ovim teškim godinama posebno važna podrška renomiranih međunarodnih institucija.
Stend-baj aranžman, u vrednosti od 2,4 milijarde evra, sprovodi se od decembra 2022. godine, traje 24 meseca, odnosno do kraja 2024. godine.
Dogovoren je u oktobru prošle godine, kada je zamenio do tada aktuelni Instrument za koordinaciju politike (PCI), navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Završeni razgovori sa misijom MMF-a