Svet

11.08.2016. 13:45

Sinteza, B92

Autor: Nova Ekonomija

Mračna predviđanja: Svi smo na Titaniku, buknuće inflacija

Svet

11.08.2016. 13:45

Švajcarski investitor Mark Faber, poznat po pesimističnom pogledu na tržišta akcija, kaže da bi indeks S&P 500 mogao da izgubi više od polovine vrednosti.

U intervjuu za televiziju CNBC, Faber je rekao da bi indeks prvo mogao da poraste na 2.300 poena sa sadašnjeg nivoa od 2.182 boda pre nego što se strmoglavi, prenosi portal MarketWatch.

„Možda ćemo prvo ići na 2.300 poena, onda bismo imali savršen uzlazni grafikon“, rekao je on, objasnivši da kada linija rasta dostigne maksimum tržište po pravilu ulazi u „raspoloženje medeveda“, odnosno u rasprodaju akcija, tako da posle trenutnog uzlaznog trenda može uslediti strmi pad. 

Taj obrazac, na berzama poznat pod nazivom „megafon“ (widening pattern), pojavljuje se u vreme velikih volatilnosti u kretanju cena akcija, koje karakteriše serija intervala sa višom krivuljom rasta i nižim intervalima krivulje pada u dužem vremenskom periodu, tako da praćenje raspona između najviših i najnižih kota na grafikonu formira sliku megafona. 

„Kada počne pad, indeks S&P 500 će se spustiti na 1.100 poena“, dodao je on. 

Faber (70) je poznat po svojoj kritici politike centralne banke i američke ekonomije. 

Prema njegovim rečima, štampanje novca centralnih banaka je „recept za pokolj“, koji bi mogao da dovede do toga da se tržištu vrate „petogodišnji kapitalni dobici i onda smo na oko 1.100 poena“. 

„Svi smo na Titaniku. Kada stvari počnu da se raspliću buknuće inflacija imovine“, naveo je ovaj švajcarski publicista i urednik publikacije „Mrak, eksplozija i propast“ (Gloom, Boom and Doom Report). 

Kako navodi MarketWatch, Fabera često kritikuju drugi analitičari, pošto je neuspešno predviđao propast berze svake godine od 2012. 

On na to odgovara: „Ima puno ljudi koji me uvek kritikuju. Pre svega, oni nemaju para. I uvek im kažem da mi pošalju svoje oditovane izveštaje o poslovanju u poslednjih 10-20 godina, pa ćemo se uporediti“.

Faber je postao poznat po tome što je savetovao svoje klijente da pobegnu s berze pre kolapsa u oktobru 1987, koji je nazvan „crnim ponedeljkom na Volstritu“.Tokom 2.000-ih, takođe je tačno predvideo rast cena nafte, plemenitih metala i drugih sirovina, kao i rast tržišta u nastajanju, na čelu sa Kinom.

Njegov najveći promašaj je bilo predviđanje o „100-postotnoj šansi“ globalne ekonomske recesije 2012. i 2013, u godinama u kojima je međutim zabeležen globalni rast. Prošle godine, Faber je predvideo vrtoglavi rast cene zlata od 30 posto u 2015. Međutim, lani su cene zlata pale za 14 procenata, ali su ove godine skočile za 30 odsto, navodi se u tekstu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.