Kina je najavila uvođenje posebnih dozvola za izvoz galijuma i germanijuma, dva retka elementa neophodnih za proizvodnju poluprovodnika, odnosno čipova. Analitičari ocenjuju da je ovo odgovor na ograničenja izvoza čipova koji su uvele Sjedinjene Američke Države i Evropa.
Mera će stupiti na snagu od 1. avgusta, a uvodi se zbog „zaštite nacionalne bezbednosti i nacionalnih interesa“, saopštilo je kinesko Ministarstvo trgovine, a preneo CNN Business.
Galijum i germanijum se koriste u brojnim proizvodima, uključujući kompjuterske čipove i solarne panele.
Obe su na listi kritičnih sirovina Evropske unije i smatraju se ključnim za evropsku ekonomiju.
„Ili bi mogli da pitaju Holandiju zašto je uključila određene proizvode u vezi sa poluprovodnicima… na svoju listu za kontrolu izvoza“, navodi se u uvodniku koji je u ponedeljak objavljen u državnom listu China Daily.
Kritičari ove odluke, kako se navodi, mogli bi da pitaju američku vladu zašto drži najveće rudnike germanijuma na svetu, ali ih retko eksploatiše.
Kina je ubedljivo najveći svetski proizvođač galijuma i vodeći svetski izvoznik germanijuma, prema podacima Geološkog zavoda SAD.
Kako se dodaje, ova mera kineske vlade je najnoviji razvoj u globalnoj borbi za kontrolu tehnologije proizvodnje čipova, koja je esencijalna za proizvodnju pametnih telefona, autonomnih automobila, naprednog računarstva i namenske industrije.
Potez Pekinga dolazi samo nekoliko dana nakon što je Holandija uvela nova ograničenja na izvoz pojedinih poluprovodnika.
Nova pravila znače da će ASML, najveća evropska tehnološka firma, morati da aplicira za izvozne dozvole za proizvode koji se koriste za pravljenje mikročipova.
Japan i SAD takođe su preduzele korake da ograniče pristup kineskih kompanija čipovima i opremi za njihovu proizvodnju čipova.
Italija je prošlog meseca nametnula nekoliko ograničenja najvećem Pirelijevom (Pirelli) akcionaru, Sinochemu, kako bi blokirala pristup kineske vlade tehnologiji osetljivih čipova.
Zijin ušao u vlasništvo državnog Instituta za Pojas i put