Uprava turske kompanije „Džinsi“, koja ima tekstilnu fabriku u Leskovcu, saopštila je svojim radnicima da zatvara svoj pogon u tom gradu.
Kako je preneo portal Rešetka, iz uprave fabrike Džinsi (Jeanci) u Leskovcu radnicima je danas prosleđena cirkularna poruka u kojoj im se saopštava da fabrika ide u likvidaciju.
„Nakon što smo radili u Srbiji 12 godina, trudili smo se da sve negativnosti u svetu u poslednje tri godine prevaziđemo koliko god možemo, ali na žalost tekstilni sektor je bio najteže pogođen u ovoj krizi i u velikom je gubitku. Trudili smo se svom snagom da ovaj posao nastavimo u Srbiji, međutim odlučili smo da izvršimo likvidaciju zbog snadbevanja materijalom i zbog uslova na Evropskom tržištu“, piše u pismu koje je stiglo radnicima Džinsija.
Kako se dodaje, plate će radnicima biti isplaćene u celosti, kao i da „u to ne treba da se sumnja“.
„Pored toga, započeli smo pregovore sa drugim investitorima o vašem zaposlenju. Uskoro ćemo vas obavestiti o ovom pitanju. Hvala Vam za sve što ste do sada uradili“, dodaje se u poruci.
VELIKA POMOĆ DRŽAVE SRBIJE DŽINSIJU
Kako je svojevremeno prenela Nova ekonomija, Džinsi nije uspeo da se održi u Leskovcu i pored povoljnog kredita koji mu je 2020. godine u iznosu od milion evra obezbedio Fond za razvoj.
Dnevni list Danas pisao je još 2011. da je Džinsi za investiciju od 2,75 miliona evra dobio subvenciju od 1,75 miliona evra.
Sledeće godine, Džinsi je dobio šest miliona evra za zapošljavanje 760 radnika, objavljeno je na sajtu Informacionog centra za razvoj Potiskog regiona.
Takođe, neki od radnika ove fabrike žalili su se vlastima na Džinsi u oktobru 2019. zbog navodnog kršenja prava radnika, nepoštovanja ugovora i zakona o radu, kako je tada javio portal Jugmedia.
Kompanija Džinsi otvorila je prvu fabriku u Srbiji još 2011. godine.
Oko stotinak radnika tekstilne turske fabrike Džinsi u Leskovcu, dobilo je pojedinačna upozorenja da su se stekli uslovi za otkaz jer su 1. marta ove godine prekršili radnu disciplinu.
Kako je prenela agencija Beta, deo radnika Džinskija zaustavio je mašine i protestovao zbog tadašnjeg kašnjenja januarskih zarada.