Između Crne Gore i Srbije više od 15 godina ne postoji direktni platni promet i ovo pitanje aktuelizovano je tokom susreta predsednika dve države, Aleksandra Vučića i Jakova Milatovića. Obojica su ocenili da je to prepreka razvoju biznisa i ekonomskih odnosa dve države, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Direktni platni promet svih ovih godina, i pored brojih obećanja zvaničnika, nije uspostavljen pošto banke u Crnoj Gori nisu imale interes da u tome učestvuju, na način kako je to regulisano 2007. godine.
Crna Gora sa Srbijom, kao i sa ostalim zemljama regiona, platni promet obavlja posredstvom stranih korespondentskih banaka.
U Centralnoj banci, glavnoj monetarnoj instituciji u Crnoj Gori, kao najoptimalnije rešenje navode projekat povezivanja centralnih banaka Zapadnog Balkana sa Evropskom centralnom bankom (TARGET Instant Payment Settlement).
Kad je prekinut direktni platni promet?
Nakon izlaska iz zajedničke države sa Srbijom i nezavisnosti Crne Gore 2006. godine, između te dve države prekinut je direktni platni promet.
Godinu kasnije potpisan je Sporazum o međunarodnom kliringu iz 2007. godine, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije pod pokroviteljstvom Narodne banke Srbije.
Sporazum je imao efekta između BiH i Srbije, dok se Crna Gora u taj sistem nije uključila, prenosi taj RSE.
Da bi se uspostavio direktan platni promet bilo je neophodno da banke iz obe države zaključe bilateralne ugovore o otvaranju računa, preko kojeg bi se plaćale poslovne transakcije, prenosi Bankar.me
Pitanje o platnom prometu aktuelizovano je i tokom poslednjeg susreta zvaničnika Crne Gore i Srbije, predsednika Jakova Milatovića i Aleksandra Vučića u Beogradu 10. jula.
„Ne bih da ustanovljavam krivca, ali sa naše strane to je potpuno čisto. Reč je o međunarodnom kliringu i nikakve troškove tu nemaju ni poslovne banke u Crnoj Gori, ni Centralna banka“, tvrdi Vučić.
On je rekao da je tu u pitanju „nešto drugo“.
Naime, privrednici dve države godinama ističu da im je problem platni promet preko stranih korespondentnih banaka što im stvara dodatne troškove u vidu visokih provizija, a zatim čekaju duže od dva dana da im novac „legne“ na račun.
Milatović je podržao ideju o uspostavi direktnog platnog prometa jer je, kako je kazao, Srbija jedan od najvažnijih ekonomskih partnera Crne Gore, prenosi Bankar.me.
Crna Gora zbog koncesija na šumska preduzeća izgubila 20 milijardi evra