Svet

13.02.2023. 12:10

Bankar.me

Autor: Nova ekonomija

Crna Gora zbog koncesija na šumska preduzeća izgubila 20 milijardi evra

hrast Foto: Pixabay

Svet

13.02.2023. 12:10

Gašenjem nekadašnjih državnih šumskih preduzeća u Crnoj Gori i prelaskom na koncesiono upravljanje šumama, država je izgubila oko dvadeset milijardi evra, odnosno dvadeset auto-puteva po ceni po kojoj je izgrađeno sadašnjih četrdeset kilometara najteže deonice kroz Crnu Goru, prema računici koju je uradio NVO „Udruženje drvoprerađivača“ u Plavu za portal RTCG, objavio je Bankar.me.

„To znači da je država izgubila oko 800 kilometara autoputeva, i to na ovakvoj deonici, koja je bila najteža za gradnju. S druge strane, to znači da su toliku dobit ostvarili koncesionari u poslednjih dvadeset godina, i taj novac je, uglavnom, izašao iz Crne Gore. Mi smo imali samo polufinalnu proizvodnju, dok su države u našem okruženju, od naših šuma, razvijale finalnu proizvodnju i ostvarivale najveću dobit“, rekli su portalu RTCG u ovom udruženju građana.

Oni naglašavaju da je ovo samo računica na najminimalniju količinu posečenog drveta na godišnjem nivou, od 500 hiljada kubika drveta, a u nekim godina etat (godišnja seča), iznosio je oko 900 hiljada kubika, pa čak i milion kubika.

CRNA GORA PLANIRA NOVE KREDITE DA BI VRATILA STARE DUGOVE

Kada bi se, prema njihovim rečima, uzela kao primer 2022. godina, u kojoj je posečeno 632.534 metara kubnih šume, krajnja dobit, u finalnom proizvodu, iznosila bi 1,5 milijardi evra.

ELEKTOROPIVREDA CG ODLUČILA DA KUPI NIKŠIĆKU ŽELJEZARU

“Ako bi 632.534 kubika prodali kao drvo za ogrev to bi iznosilo oko 37.952.000 evra. Ukoliko bi ova količina drveta bila prerađena, odnosno poluprerađena u građevinski materijal, pri čemu je srednja vrednost metra kubnog daske je oko 250 evra, vrednost bi bila oko 158.133.000 evra”, kažu u “Udruženju drvoprerađivača” iz Plava.

U Plavu je gašenjem tadašnjeg državnog droprerađivačkog i šumskog preduzeća ŠIK “Bor”, i prelaskom na koncesiono gazdovanje šumama, bez posla ostalo oko 300 radnika. Plavski drvoprerađivači, kao i njihove kolege u svim severnim gradovima, smatraju da najavljena borba protiv šumarske mafije ne sme biti kozmetičke prirode, već se moraju praviti radikalni rezovi.

“To preduzeće, sa imovinom od 7,5 hektara zemljišta, kompletnom mehanizacijom za izvlačenje, utovar i transport šume, kao i fabričkim postrojenjima, prodato za svega 280.000 evra. Sada vidite u ostalih jedanaest gradova na severu države koliko je radnika ostalo bez posla i za koliko su prodata državna preduzeća, i videćete kolike su razmere te štetne politike upravljanja šumama koja je kreirana prvih godina posle dvehiljadite godine”, kažu u ovom udruženju.

Nemci sve češće investiraju u crnogorske nekretnine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.