Cene maslinovog ulja na svetskom tržištu skočile su za preko 100 odsto i rekordno su visoke, 8.900 dolara po toni. Razlog su velike suše i manji rod masline u mediteranskim zemljama, kao i manje zalihe gotovog masilnovog ulja u skladištima proizvođača.
Prosečna cena maslinovog ulja već je u avgustu bila 130 odsto veće u odnosu na prethodnu godinu i nije pokazala znakove popuštanja, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Država, a preneo CNBC.
Španija, koja je najveći svetski proizvođač i izvoznik maslinovog ulja, mesecima je pogođena intenzivnom sušom. Ta zemlja je takođe upravo zabeležila svoje treće najtoplije leto, sa prosečnom letnjom temperaturom za 1,3°C višom od normalne.
Prema podacima kompanije Mintec za obavještavanje o tržištu roba, proizvodnja maslinovog ulja u Španiji u protekloj sezoni pala je na oko 610.000 tona, što je pad od više od 50 odsto u poređenju sa uobičajenih 1,3 do 1,5 miliona tona.
„Složenost situacije doprinosi i zabrinutost zbog smanjene proizvodnje u drugim velikim evropskim zemljama proizvođačima maslinovog ulja, uključujući Italiju i Grčku, gde preovlađuju uslovi suše“, ocenjuje analitičar kompanije Mintec, Kajl Holand.
Grčka i Italija su drugi i treći najveći proizvođači maslinovog ulja, prema Međunarodnom savezu za masline, međunarodnoj organizaciji koju čine članice proizvođači 98 odsto proizvodnje maslina u svetu.
U Španiji učestale krađe maslinovog ulja
Oko 50.000 litara devičanskog maslinovog ulja u jednoj od španskih uljara, Marin Serano El Lagar, ukradeno je u ranim satima 30. avgusta, prema navodima lokalnih medija.
To je gubitak porodičnog preduzeća u vrednosti od preko 420.000 evra.
Neposredno pre toga, lopovi su pobegli sa 6.000 litara ekstra devičanskog maslinovog ulja u vrednosti od 50.000 evra iz uljare Teraverne, piše španski list El Munco.
Cene maslinovog ulja u španskoj regiji Andaluziji skočile su na 8,45 evra (9,02 dolara) po kilogramu u septembru, pokazuju podaci kompanije Mintec.
To je kako se dodaje, najviša cena ikada zabeleženu za špansko maslinovo ulje, a na osnovu podataka kompanije za period od 20 do 30 godina, i predstavlja skok od 111 odsto u odnosu na prethodnu 2022. godinu.
Kako se naglašava, ako se zalihe maslinovog ulja budu i dalje iscrpljivale zbog suše, zalihe bi mogle biti iscrpljene pre oktobra, kada je obično berba masline.
Stanje kako se dodaje, komplikuje odluka Turske da obustavi masovni izvoz maslinovog ulja.
Turska, koja je takođe značajan proizvođač maslinovog ulja, suspendovala je izvoz na veliko do 1. novembra, što je rezultat globalnog rasta cena.
Maslinovo ulje sve skuplje zbog suše u Španiji