Bivši predsednik Izraela, dobitnik Nobelove nagrade za mir Šimon Peres, umro je prošle noći u 94-oj godini, dve nedelje nakon što je pretrpeo veliki moždani udar, javio je rano jutros izraelski list Harec.
Peres je primljen u bolnicu 13.septembra i stanje mu je od početka bilo ozbiljno ali stabilno dok se juče nije jako pogoršalo. Umro je okružen članovima svoje porodice, javljaju izraelski mediji, a njegov lični lekar i zet Rafi Valden potvrdio je to za AFP.
Peres je umro u snu u tri sata, rekao je lekar.
Bivši predsednik Izraela je početkom ove godine dva puta bio u bolnici zbog srčanih tegoba.
Šimon Peres je bio jedan od poslednjih preživelih osnivača modernog Izraela. Rođen je u Poljskoj kao Šimon Perski 1923. godine, a uselio se u mandatnu Palestinu sa svojom porodicom 11 godina kasnije.
Odrastao je u Tel Avivu i pohađao srednju poljoprivrednu školu, a u jednom kibucu je radio kao farmer i pastir. Dok je bio u SAD studirao je u Njujorku i na Harvardu.
Bio je i premijer i predsednik Izraela i lider izraelske Laburističke partije. On je prvi Izraelac koji je bio predsednik vlade i šef države.
Tokom sedam decenija duge političke karijere bio je na gotovo svim značajnim pozicijama u vladi i igrao ključnu ulogu u istoriji zemlje i kao borac i mirotvorac, podseća Njujork tajms.
Član Kneseta-izraelskog parlamenta bio je od 1959. godine dok 2007. nije postao predsednik.
Ministar za apsorpciju imigranata i razvoj okupiranih teritorija postao je 1969. Godine 1993,dok je bio šef diplomatije, pomagao je u pregovorima o miru sa liderom Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) Jaserom Arafatom.
Naredne godine je za taj sporazum dobio Nobelovu nagradu za mir zajedno s Arafatom i tadašnjim izraelskim premijerom Jicakom Rabinom.
Pre stvaranja Izraela služio je u cionističkoj, vojnoj organizaciji Hagana, pod rukovodstvom Davida Ben Guriona koji je ubrzo postao njegov politički mentor. Peres je kasnije radio za Ben Guriona, prvog izraelskog premijera i dao važan doprinos razvoju izraelske vojne moći, uključujući nuklearni program.
Bio je potom u mnogim vladama ministar odbrane i ministar spoljnih poslova, izmedju ostalog. Kada mu je istekao sedmogodišnji predsednički mandat 2014. godine i dalje je bio aktivan u centru za mir koji nosi njegovo ime i zalaže se za koegzistenciju Jevreja i Arapa.
Do kraja života Peres je ostao uticajna ličnost i u Izraelu i u inostranstvu. Ipak većim delom svoje političke karijere nije imao toliko uspeha u izraelskoj politici koliko je bio cenjen u inostranstvu, jer su ga mnogi označavali kao utopijskog sanjara.
Bivši predsednik Izraela Šimon Peres biće sahranjen na nacionalnom groblju u Jerusalimu u petak.
Sahrani Peresa prisustvovaće predsednik SAD Barak Obama, papa Franja, kanadski premijer Džastin Trudo, Bil i Hilari Klinton, javlja izraelski list Haarec.
Očekuje se dolazak i francuskog predsednika Fransoa Olanda i državnog sekretara SAD Džona Kerija. Izraelsko Ministarstvo spoljnih poslova očekuje da će sahrani prisustvovati šefovi diplomatija Egipta i Jordana, dve susedne arapske zemlje s kojim je Izrael sklopio mir.