Srbija

16.10.2023. 10:57

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Pad cena poljoprivrednih proizvoda i ribe i do 20 odsto

Foto: Nova ekonomija

Srbija

16.10.2023. 10:57

Cene proizvođača poljoprivrednih proizvoda i ribe manje su za 20,4 odsto u avgustu ove godine, u odnosu na isti mesec prošle godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS).

Posmatrano po glavnim grupama proizvoda, najveći uticaj na pad cena zabeležen je u grupama: žita (pad 41,3 odsto) i industrijsko bilje (31,1 odsto), u avgustu u odnosu na isti mesec prethodne godine.

Nova ekonomija nedavno je prenela, prema pisanju medija, da su ratarska udruženja iz Pančeva saopštila da je prošlogodišnja zabrana izvoza žitarica i uljarica dovela do velikih zaliha i pada cene tih poljoprivrednih kultura.

Podaci RZS pokazuju da su cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u avgustu u odnosu na jul ove godine, u proseku su povećane za 0,2 odsto.

Posmatrano po glavnim grupama proizvoda, u odnosu na prethodni mesec, najveći uticaj na rast cena zabeležen je u grupama stoka i živina (1,1 odsto) i industrijsko bilje (1,5 odsto).

Cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u periodu januar-avgust ove godine, u odnosu na isti period prošle godine, u proseku su povećane za 1,2 odsto.

Posmatrano po glavnim grupama proizvoda, u periodu januar-avgust 2023. godine u odnosu na isti period 2022. godine, najveći uticaj na rast cena zabeležen je u grupama: stoka i živina (12,3 odsto) i stočni proizvodi (41,8 odsto).

Ratari razmišljaju da li da uopšte seju pšenicu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.