Svet

19.10.2023. 09:43

Glas Srpske

Autor: Čedomir Savković

U Republici Srpskoj još nije formirana cena maline za 2023. godinu

Foto: Nova ekonomija

Svet

19.10.2023. 09:43

Berba kasnih sorti malina u Republici Srpskoj je u samoj završnici, ali njena otkupna cena za poslednju ovogodišnju sezonu još nije formirana. Mnogi proizvođači su zbog neizvesne situacije potpuno odustali od berbe preostalog roda maline.

Proizvođači ovog voća su maline odavno predali hladnjačarima, ali i nakon nekoliko meseci ne znaju kada će i koliko novca dobiti za ovogodišnji rod, piše Glas Srpske.

Predsednik Upravnog odbora Udruženja „Vilamet“, koje okuplja proizvođače jagodičastog voća u regiji Birač, Ivan Stojanović, kaže da je svaki komentar o ovako teškom stanju suvišan.

„Nedavno sam razgovarao sa jednim od otkupljivača, raspitivao se šta je planirao i koja je konačna otkupna cijena, međutim, njegov odgovor je da ništa nije prodao i još ne zna koliko može da plati preuzeti rod“, rekao je Stojanović.

Sve prilike su, kako kaže, da će ta cena maline u ovom entitetu Bosne i Hercegovine biti 2,80 KM (konvertibilnih maraka) plus PDV (porez na dodatu vrednost), što je 1,40 evra po kulogramu, bez PDV-a.

„To znači da cena neće biti ni tri marke, kao što su bile pretpostavke pre mesec dana. Dao sam maline, a ne znam cenu. Hladnjačari plaćaju akontativno koliko ko može, a za ostalo ne znaju ni oni sami“, dodaje Stojanović.

Stojanović je dodao da još ima proizvođača koji nisu naplatili ni prošlogodišnji rod, pa su mnogi zbog toga i na sudu.

Objasnio je da kilogram proizvedene maline proizvođača košta oko 3,50 KM, pa i do 3,80 KM, što pokazuje da je u samom startu u manjku za jednu marku.

Dodao je da su otkupne cene prošle godine bile od pet do 8,50 KM po kilogramu.

Dodao je da su ove godine beračima plaćali od 1,50 do dve marke po kilogramu ili dnevnicu od 70 do 80 KM.

„Napustio sam jesenju berbu malina i kupina jer se ne isplati, a ima i onih koji su već uništili malinjake. U zasadima još ima malina i, generalno, nije završena berba, a plodove jedu ptice“, rekao je Stojanović.

Slična situacija je i u Tesliću, a proizvođač iz te opštine Dragomir Pavlović, koji je maline do ove godine uzgajao na pola hektara, odustao je od ovog posla.

„Imajući u vidu situaciju na tržištu, nisam ulagao u malinjak. Uzgojio sam male količine za vlastite potrebe i nakon 20 godina odustao od proizvodnje malina“, dodao je Pavlović.

ŠTA KAŽU HLADNJAČARI?

Da je situacija neizvjesna, saglasan je i vlasnik hladnjače „Agro dr“ iz Bratunca Petko Rankić koji kaže da bi otkupna cijena trebalo da bude 2,80 KM plus PDV. Dodao je da su hladnjačari i lane bili u minusu, a ako tako bude i ove godine, mogu samo zatvoriti firmu.

„Još nema tržišta za otkupljenih oko 1.000 tona malina i kupina. Imao sam kupce iz Nemačke koji su nudili 1,60 evra i 1,80 evra po kilogramu, u zavisnosti od klase i kvaliteta, ali nismo pristali na to. Čekam dobru cijenu, a malina u hladnjačama može da stoji na minus 20 i dve do tri godine dodao je Rankić.

Slična situacija u vezi sa naplatom prošlogodišnjeg roda maline vlada i u Srbiji.

Dolazi jesen, a još nije isplaćena prošlogodišnja malina

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.