Vlada Srbije izmenila je uredbu za vanrednu pomoć hlanjačarima koji skladište maline i višnje, za rod iz 2022. godine, zbog rešavanja problema koje su izazvali poremećaji na tržištu. Posle usvajanje te uredbe, male hladnjače očekuju jednostavnije uslove za dobijanje povoljnih kredita za konačnu isplatu prošlogodišnjeg roda maline.
Poremećaji na tržištu nastali su, između ostalog, zbog visoke otkupne cene maline, koja se prošle godine kretala od 500 do preko 600 dinara po kilogramu.
Ove godine otkupna cena maline po kilogramu bila je oko 190 i manja od projektovane koja je bila dva evra.
Dok mali hladnjačari i dalje očekuju kredite koje im je obećala država kako bi isplatili rod maline iz 2022. godine kada je njena cena bila i preko 600 dinara po kilogramu, nezvanično se govori o otkupnoj ceni malina od oko 150 dinara po kilogramu za narednu 2024. godinu.
Za ovu je bila projektovana dva evra, ali je bila manje od tog iznosa, oko 190 dinara, pretežno za prvu klasu sorte vilamet, dok je sorta miker bila oko 210 dinara po kilogramu.
Mali hladnjačari još uvek čekaju kredite koje im je obećala država
Malinari iz Arilja sa kojima smo razgovarali podsećaju da je trenutno u toku berba maline koja je namenjena prodaji u marketima, kao i da su troškovi proizvodnje, odnosno inputi i dalje veliki.
Vlada Srbije je inače modifikovala uredbu koju je već usvojila na početku glavne berbe, kako bi pomogla male hladnjačare da isplate rod maline i višnje iz 2022. godine.
Cena maline prošle godine jeste bila rekordna, ali su se male hladnjače od kojih mnoge otkupljuju malinu po terenu direktno od malinara kasnije suočile sa problemima njenog plasmana na tržištu. Zbog toga su malinu zadržale u hladnjačama, čekajući povoljniju situaciju.
Ipak, do toga nije došlo pa je država posle velikog broja sastanaka i razgovora koji su trajali od jeseni prošle godine odlučila da im omogući dobijanje povoljnijih kredita preko Banke Poštanska štedionica.
Mali hladnjačari još nisu dobili kredite za isplatu prošlogodišnje maline