Srbija

06.11.2016. 15:17

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Štrajkači s invaliditetom u ‘Zastavi INPRO’ najavili radikalizaciju protesta

Srbija

06.11.2016. 15:17

Nezadovoljni sporošću u rešavanju njihovih zahteva štrajkači glađu u kragujevačkoj fabrici Zastava INPRO odlučili su da narednih dana radikalizuju protest, ali ne žele da govore o načinu radikalizacije.

Štrajk glađu započela je 11. oktobra grupa od 28 invalida rada u fabrici Zastava INPRO koja ima ukupno 132 radnika, zbog neisplaćenih zarada, najave da će biti proglašeni za tehnološki višak i sumnji u malverzacije rukovodstva kao i u postupak privatizacije dela fabrike.

„U štrajku glađu je trenutno oko 20 radnika sa invaliditetom pošto je nekoliko njih moralo da odustane zbog bolesti, jedan štrajkač je u bolnici zbog operacije, a dvojica su od pre nekoliko dana zbrinuta na psihijatriji Kliničkog centra u Kragujevcu“, rekao je agenciji Beta predsednik Štrajkačkog odbora Stevan Pušonja.

On je rekao da je tokom štrajka glađu Zastavino rukovodstvo predložilo da štrajkači podnesu dokumentaciju za odlazak u invalidsku penziju, kao i da se razmotri poboljšanje socijalnog programa, da otpremnina bude više od 200 evra po godini staža.

„Štrajkači su obavili preglede kod lekara specijalista u Medicini rada, ali biće potrebno još nekoliko dana da završimo preglede u Kliničkom centru, jer većina od nas treba da ide kod 5 do 6 lekara specijalista u KC. Posle toga je potrebno da odluku o ispunjavanju uslova za invalidsku penziju donese komisija“, rekao je Pušonja.

On je naveo da su radnici u štrajku, proverom u Fondu PIO ustanovili da ima brojnih problema, doprinosi su uplaćivani na minimalnu zaradu, nekima nije povezan staž, a jednom broju radnika koji imaju više od 70 odsto telesnog oštećenja, a najmanje 10 godina su proveli na jednom radnom mestu nije vođen beneficirani radni staž.

Utvrdili su da bi većina štrajkača imala penziju od 14.000 do 20.000 dinara, a samo nekoliko radnika više od 20.000.

Štrajkači glađu u Zastavi INPRO imaju od 27 do 37 godina radnog staža.

„Po svemu sudeći, moraćemo sami da sve ove nepravilnosti pokušamo da rešimo što je dodatan napor za nas koji štrajkujemo glađu skoro mesec dana“, rekao je Pušonja.

Prema njegovim rečima, štrajkači su očajni jer sve ide vrlo sporo, a njihovo zdravstveno stanje je vrlo teško.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.