Kineski kapaciteti za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije (OIE) su tokom ove godine po prvi put u istoriji bili veći od instalisanih kapaciteta za proizvodnju energije iz uglja, a premašili su polovinu svih instalisanih kapaciteta za proizvodnju električne energije u zemlji, piše kineska agencija Sinhua (Xinhua).
Kina očekuje da će obnovljivi izvori energije proizvesti tri biliona (10.000 milijardi) kilovat sati u 2023. godini, što čini skoro jednu trećinu ukupne potrošnje električne energije u Kini.
Instalisani kapaciteti za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (uključujući energiju vetra, solarnu energiju, hidroenergiju i energiju biomase) ove godine su iznosili 1,45 milijardi kilovata, prema podacima Nacionalne uprave za energetiku.
Ukupni instalisani kapaciteti za proizvodnju električne energije u toj zemlji iznosili su oko 2,9 milijardi kilovata na kraju novembra, što je 13,6 odsto odsto više nego godinu dana ranije, prema podacima tamošnje Nacionalne uprave za energiju.
Od toga su instalisani kapaciteti za proizvodnju energije iz solara bili oko 560 miliona kilovata, što je rast od 49,9 odsto u roku od godinu dana. Instalisani kapaciteti za energiju iz vetra bili su preko 410 miliona kilovata, što je rast od 17,6 odsto međugodišnje.
Kina proizvodi 50 odsto svetske opreme za energiju vetra i 80 odsto svetske opreme za solarne ploče.
Troškovi instalacije opreme za solarne panele pali su za približno 82 procenta u 2021. u poređenju sa troškovima iz 2010. godine, dok su troškovi instalacije opreme za energiju vetra smanjeni za najmanje 35 procenata.
U julu ove godine je, na primer, u istočnoj kineskoj provinciji Fuđen počela sa radom prva na svetu ultra-velika vetro-turbina na moru od 16 megavata. Jedna vetroturbina može da proizvede 66 miliona kilovat-sati godišnje, što je ekvivalentno godišnjoj potrošnji električne energije u 36.000 domova.
Stotine senzora i laserskih radara raspoređenih po vetroturbini mogu da detektuju temperaturu, vlažnost, brzinu vetra i druge informacije kako bi pratili radno stanje turbine i automatski menjali ugao i snagu proizvodnje.
U sektoru obnovljive energije najveći rast zaposlenosti