Srbija

30.11.2016. 09:57

Autor: Nova Ekonomija

KPZ Niš pokrenuo novi ciklus obuke 150 zatvorenika za deficitarna zanimanja

Srbija

30.11.2016. 09:57

Kazneno-popravni zavod (KPD) u Nišu pokrenuo je novi ciklus obuke 150 zatvorenika za deficitarna zanimanja kako bi im omogućio da rade za vreme služenja kazne ali i da, nakon što izađu na slobodu, imaju veće šanse da nađu zaposlenje ili pokrenu sopstveni posao. 

Kako je izjavio šef Odseka za sprovođenje tremana u toj ustanovi Miljan Krstić, KPD Niš je tako, u saradnji sa organizacijom Help, nastavio već ustaljenu praksu obuke osuđenika za metalobrusače, metalostrugare, metalobrusače, stolare, krojače, za rad na računaru, softversko projektovanje i za štampanje na platnu. 

„Obuka podrazumeva teorijski i praktični deo, a svi oni koji je uspešno završe dobijaju međunarodno priznate sertifikate“, istakao je Krstić za Betu. 

Krstić je rekao da je interesovanje osuđenih lica za obuku veliko. 

„Ta zanimanja omogućuju osuđenima licama da rade za vreme služenja kazne, ali i da, nakon odsluženja kazne, pronađu posao ili otvore sopstvene radnje“, kazao je Krstić. 

Kako je istakao Krstić, stručnim osposobljavanjem osuđenika smanjuje se rizik da oni ponove prekršaj kada se nađu na slobodi i dobijaju šansu da obezbede egzistenciju na društveno prihvatljiv način. 

On je naglasio da osuđenici koji dobiju sertifikat imaju mogućnost da se po izlasku iz zatvora obrate organizaciji Help i konkurišu za pomoć pri samozapošljavanju. 

Kazneno-popravni zavod u Nišu ima oko 1.500 osudjenika a više od 1.000 njih je angažovano na različitim poslovima. 

U protekle tri godine u ovom zatvoru petostruko je uvećana proizvodnja tekstilnih proizvoda, a višestruko je uvećana i poljoprivredna i stočarska proizvodnja, kao i proizvodnja u metalskom i drvnom pogonu.

Nedavno je otvoren novi tekstilni pogon i štamparska radionica, a privode se kraju radovi na otvaranju još jednog novog proizvodnog pogona.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.