Nova generacija mobilnih telefona mogla bi da služi za merenje aerozagađenja, kao i da upozorava korisnike o područjima u kojima je ono kritično.
Kako piše Axios, novu tehnologiju razvio je startap Mobile Physics, a Qualcomm i STMicroelectronics će je ugrađivati u novu generaciju Android telefona.
Zagađenje vazduha postaje sve hitnije pitanje za mnoge ljude, zbog klimatskih promena.
Zagađenje vazduha izaziva skoro sedam miliona prevremenih smrti godišnje, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije.
Mobile Physics je inače izraelska firma koju podržava osnivač startapa Oracle Lari Elison (Larry Ellison) inače tvrdi kako može da transformiše bilo koji mobilni telefon u ličnimerač i meteorološku stanicu.
Kako se dodaje, koriste se postojeći senzori u telefonu za merenje kvaliteta vazduha, nivoa smoga, temperature i izlaganja UV zračenju.
Ako tehnologija otkrije nešto zabrinjavajuće, ona upozorava korisnika u realnom vremenu, efikasno funkcioniše kao detektor dima ili požarni alarm koji stalno radi u pozadini.
„Ako je intenzitet zagađenja opasan, iskočiće vam upozorenje ‘zaotvorite/otvorite prozor’, ‘uključite prečišćivač vazuha’, ‘sklonite se sa sunca’, ‘stavite msaku'“, kaže za Akios Erez Vajnrot (Erez Weinroth), ekološki naučnik i suosnivač Mobile Physics.
Sistem za praćenje kvaliteta vazduha kompanije Mobile Physics ugrađen je u Qualcomm-ov novi Snapdragon 8 Gen 3 mobilni procesor, koristeći STMicroelectronics-ove direktne senzore vremena leta.
„Ti senzori, koji koriste svetlost za merenje udaljenosti, mogu detektovati (PM) čestice“, objašnjava Vajnrot.
Proizvođači telefona koji su zainteresovani za novu tehnologiju su telefona su Samsung, Google i Xiaomi, dodaje on.
„Otprilike, sledeće godine imaćete mogućnost da kupite telefon sa tim mogućnostima“, predviđa profesor Univerziteta Stenford Rodžer Kornberg, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 2006. godine.
U NAŠIM DOMOVIMA SU NAJOZBILJNIJI IZVORI ZAGAĐENJA
Današnji mobilni telefoni mogu da prikazuju podatke o kvalitetu vazduha i smogu koji se emituju sa meteoroloških stanica u okruženju, ali najozbiljniji izvor zagađenja je u kući.
„On dolazi od kuvanja, usisavanja i sušenja kose“, kaže Kornberg.
Većina ljudi ne razmišlja mnogo o opasnostima u svojim domovima, dodaje Vajnrot, ali je prema njegovim rečima, posebno u gradovima, gde je zabrinutost za kvalitet vazduha sve važnija.
„Sada smo zaista u mogućnosti da svima damo objašnjenje o tome šta se dešava oko njih i da im zaista pomognemo da čuvaju svoje zdravlje“, kaže Vajnrot.
U Mobile Physics predviđaju da bi milioni mobilnih telefona anonimno prikupljajli podatke o zagađenju, kao i da bi se na taj način mogla da formira posebna baza podataka koja bi mogla da bude od velikog značaja.
Merenja kvaliteta vazduha u Srbiji ne pokazuju pravu sliku stvari