Raspoloženje među nemačkim firmama se još više pogoršalo početkom godine, a kompanije iz te zemlje su u januaru svoje trenutno stanje ocenile lošije nego prošlog meseca. Njihova očekivanja za predstojeće mesece takođe su ponovo bila pesimistična, navodi se u izveštaju IFO institua za ekonomska istraživanja.
IFO indeks poslovne klime je u januaru pao na 85,2 poena, sa 86,3 poena u decembru, uglavnom jer je nemačka ekonomija i dalje u recesiji, navodi IFO.
Kada se posmatraju pojedinačni sektori, u proizvodnji je indeks poslovne klime porastao. Ove kompanije su bile nešto zadovoljnije poslovanjem, njihova očekivanja za naredni period su se takođe poboljšala, ali su i dalje ostala pesimistična.
Industrijske narudžbine nastavljaju da se smanjuju, iako je njihov pad sporiji nego u poslednjim mesecima 2023. godine.
Sa druge strane, u trgovini je indeks pao na najniži nivo od oktobra 2022. godine. Trgovci su manje zadovoljni trenutnim poslovnom situacijom, a i njihova očekivanja su se pogoršala. Ovo je slučaj i za veletrgovce i za trgovce na malo.
Poslovna klima u uslužnom sektoru je neodređenija, navodi IFO ukazujući da je poseban uzrok tog stanja značajno pogoršanje procene postojećeg stanja među kompanijama.
Takođe, sektor usluga je u proseku bio mnogo nezadovoljniji usporavanjem narudžbina. Njihova očekivanja su takođe pesimističnija nego ranije.
U građevinarstvu, indeks poslovne klime je nastavio da pada. Kompanije su svoju trenutnu poslovnu situaciju ocenile kao goru. Njihovi ionako sumorni izgledi za naredne mesece postali su još mračniji.
IFO izvešaj o poslovnoj klimi se zasniva na približno 9.000 mesečnih odgovora preduzeća u proizvodnji, uslužnom sektoru, trgovini, i građevinarstvu.
Od kompanija se traži da daju svoje procene trenutne poslovne situacije i svoja očekivanja za narednih šest meseci.
Svoju situaciju mogu opisati kao „dobru“, „zadovoljavajuću“ ili „lošu“, a svoja poslovna očekivanja za naredni šest meseci kao „povoljnija“, „nepromenjena“ ili „nepovoljnija“.