Evropski proizvođači komponenti za solarne elektrane zalažu se za ograničenje uvoza panela iz Kine i optužuju tu azijsku zemlju za nepoštenu trgovinsku praksu.
Dok Evropska komisija daje prioritet klimatskim ciljevima i primeni obnovljive energije, Evropski savet za solarnu proizvodnju poziva na hitnu podršku domaćoj industriji, piše Balkan Energy Green News.
Evropska komesarka za finansijsku stabilnost, finansijske usluge i uniju tržišta kapitala Mejrid Mekginis (Mairead McGuinness) rekla je danas u obraćanju Evropskom parlamentu da je „nalet uvoza“ smanjio cene fotonaponske opreme za preko 40 odsto.
Situacija ide u prilog građanima i instalaterima, ali je to „očigledno izazov“ za proizvođače u Evropskoj uniji, rekla je ona.
Evropski proizvođači su više puta upozoravali da kineski uvoz solarnih panela ugrožava njihov opstanak.
Iako se očekivao odgovor Evropske komisije, Mekginis je odbacila ideju o uvođenju antidampinških mera, rekavši da bi te mere trebalo da se primene “samo kada su u opštem interesu”.
Trgovinske mere, smatra ona, moraju da se „odmere “ u odnosu na ciljeve energetske tranzicije, a posebno tranzicije u oblasti solarne energije.
Prema njenom mišljenju, EU treba da ima pristup fotonaponskim panelima po pristupačnim cenama.
Više od 97 odsto solarnih panela instaliranih u EU je uvezeno i većina dolazi iz Kine, kaže MekGinis.
U okviru svog Industrijskog plana zelenog pakta, EU želi da podstakne domaću proizvodnju ključnih tehnologija kao što su solarni paneli, vetroturbine i toplotne pumpe, kako bi se smanjila zavisnost od Kine.
Do 2030. Evropska komisija je postavila cilj da se 40 odsto evropske potražnje za solarnim panelima proizvodi u Evropi, zajedno sa drugim ključnim tehnologijama.
Cilj je postavljen u nacrtu „Net-Zero Industry Act“ (NZIA), o kom se upravo danas pregovara.
Međutim, predstavnici sektora plaše se da će te mere stići prekasno.
Evropski savet za solarnu proizvodnju (ESMC), koji okuplja preko 80 proizvođača solarnih panela iz Evropske unije, ponovio je da se EU davi pod zalihama fotonaponskih panela iz inostranstva. Procenio je trenutni višak na 70 do 85 GV.
Kineski proizvođači prodaju module po cenama ispod njihovih troškova, tvrdi ta industrijska grupa.
ESMC je pozvao na osnivanje posebnog fonda koji bi podržao prodaju i kupovinu domaćih panela od ukupno 800 MV.
SolarPower Europe, evropska asocijacija kompanija u solarnoj industriji, ističe da su evropski proizvođači u oblasti solarne energije u drugačijem okruženju u odnosu na maj 2022. godine, kada je objavljena Solarna strategija EU i da sve više njih odlazi u stečaj. Traže više podrške i pozivaju EU da uvede ekološke i socijalne standarde za nabavke i aukcije.
Zajednički istraživački centar Evropske komisije utvrdio je da su troškovi proizvodnje solarnih panela u Kini 35 odsto niži nego u Evropi.
U 2023. godini izgrađeno 50 odsto više kapaciteta obnovljive energije nego lane