Svet

12.01.2024. 14:37

Saopštenje

Autor: Čedomir Savković

U 2023. godini izgrađeno 50 odsto više kapaciteta obnovljive energije nego lane

Vetroelektrana Foto: Pixabay

Vetroelektrana, ilustracija

Svet

12.01.2024. 14:37

U svetu je tokom prošle godine izgrađeno 50 odsto više kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, u odnosu na godinu dana ranije. Međunarodna agencija za energiju (International Energy Agency – IEA) je zato ocenila da globalni plan o utrostručenju OIE do 2030. godine, koji su države definisale na konferenciji o klimatskim promenama COP28 prošlog meseca, „sada izgleda sasvim realno“.

U narednih pet godina, kako se ocenjuje u saopštenju, u ovoj oblasti biće zabeležen najbrži rast do sada, ali manjak finansiranja u zemljama u razvoju ostaje ključno pitanje koje valja rešiti.

Svetski kapaciteti za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora (OIE) šire se brže nego bilo kada u poslednje tri decenije.

Najnovija analiza je prva sveobuhvatna procena globalnih trendova u primeni obnovljive energije od završetka klimatske konferencije COP28 u Dubaiju u decembru.

Izveštaj pokazuje da se, prema postojećim politikama i tržišnim uslovima, očekuje da će globalni kapacitet obnovljive energije porasti na 7.300 GW tokom perioda 2023-2028. koji je obuhvaćen prognozom.

TRI ČETVRTINE OIE SU SOLARNA POSTOJENJA

Količina kapaciteta obnovljive energije u svetu dostigla je skoro 510 gigavata (GW), pri čemu solarni izvori čine tri četvrtine na globalnom nivou.

Najveći rast zabeležen je u Kini, koja je 2023. godine pustila u rad solarne fotonaponske elektrane koliko i sve preostale države tokom 2022. godine.

Sa druge strane, energija vetra u Kini porasla za 66 odsto na godišnjem nivou.

Povećanje kapaciteta obnovljive energije u Evropi, Sjedinjenim Američkim Državama i Brazilu takođe je dostiglo najviše vrednosti do sada.

Na „Zelenom putu“ EPS-a potrebno više obnovljivih izvora energije

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.