Američka administracija nalazi se u „naprednoj fazi pregovora“ sa kompanijom Intel oko dodele subvencija koje bi mogle da premaše deset milijardi dolara, navodi Bloomberg pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom.
Ovaj finansijski podsticaj predviđa se kroz kombinaciju zajmova i direktnih grantova, čime se teži jačanju domaće proizvodnje poluprovodnika, prenosi Reuters.
Ministarstvo trgovine Sjedinjenih Američkih Država, koje je zaduženo za raspodelu sredstava predviđenih Zakonom o čipovima (CHIPS Act), kao i sama kompanija Intel, odbili su da komentarišu ove informacije.
Ipak, već su najavljene dve manje subvencije u okviru ovog zakona, a sekretarka za trgovinu SAD Đina Rajmondo ranije ovog meseca istakla je planove o dodeli nekoliko grantova u naredna dva meseca, u okviru vladinog programa vrednog 39 milijardi dolara koji ima za cilj razvoj industrije poluprovodnika.
Fond za poluprovodnike namenjen je subvencionisanju proizvodnje čipova i investicija povezanih sa lancem snabdevanja, pri čemu će dodeljena sredstva pomoći u izgradnji fabrika i povećanju proizvodnje.
Intel planira da uloži desetine milijardi dolara u fabrike čipova na lokacijama u Arizoni i Novom Meksiku, kao i na novoj lokaciji u Ohaju koja, prema rečima kompanije, ima potencijal da postane „najveća fabrika čipova na svetu“.
Međutim, Wall Street Journal je ranije ovog meseca izvestio da Intel planira da odloži završetak lokacije u Ohaju do 2026. godine, zbog usporavanja na tržištu čipova i sporog isplaćivanja federalnih sredstava.
Još uvek nije jasno da li će novi talas federalnih sredstava ove godine ubrzati ove planove ili planove kompanije Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), koja je takođe aplicirala za sredstva SAD i čija je izgradnja fabrike čipova u Arizoni odložena.
Pored toga, kompanije kao što su Micron i Samsung Electronics takođe grade nove fabrike čipova u SAD i aplicirale su za program.
Intel osniva novu firmu za komercijalnu veštačku inteligenciju