Intel, gigant u svetu tehnologije i proizvodnje čipova, najavio je svoj najnoviji poduhvat – osnivanje nove kompanije fokusirane na razvoj softvera isključivo za veštačku inteligenciju. Ovaj potez predstavlja važan korak u Intelovim planovima za proširenje delovanja u brzorastućem sektoru veštačke inteligencije.
Nova firma, koja nosi naziv Articul8 AI, neće biti na berzi, što je ključni deo strategije nezavisnosti i specijalizacije.
Articul8 AI će, pored DigitalBridge Group, imati podršku i drugih investitora, među kojima su Fin Capital, Mindset Ventures, Communitas Capital, GiantLeap Capital, GS Futures i Zain Group.
Cilj je razvoj AI softvera koji će biti prilagođen specifičnim potrebama korporativnog sektora. Detalji o ulaganjima u ovaj poduhvat nisu objavljeni, ali je poznato da će Intel ostati jedan od suvlasnika, piše Rojters.
Inicijativa za osnivanje Articul8 AI proizašla je iz Intelovog prethodnog rada na korporativnim tehnologijama veštačke inteligencije, koje su razvijane u saradnji sa Boston Consulting Group (BCG).
Intel je iskoristio svoje resurse i znanje u kreiranju superkompjutera sposobnog za generativnu veštačku inteligenciju, koja može procesuirati i analizirati i tekstove i slike. Ovaj sistem je dalje prilagođen za rad u data centrima BCG-a, čime su se ispunili njihovi standardi privatnosti i sigurnosti.
Arun Subramanijan, koji je prethodno bio na visokoj poziciji u Intelovoj grupi za data centre i veštačku inteligenciju, a sada preuzima ulogu izvršnog direktora Articul8, istakao je da postoji značajna potreba za takvim AI rešenjima među klijentima, koji su „zabrinuti zbog prepuštanja svojih podataka velikim cloud kompanijama“.
Subramanijan naglašava da je jedan od glavnih ciljeva Articul8 implementacija AI rešenja na „siguran i finansijski održiv način“, što je trenutno jedan od najvećih izazova u industriji.
Eplov partner za čipove ulaže 1,54 milijarde dolara u Indiju