Povrtari koji su prošle godine sejali krompir dobro su prošli ove sezone zbog visoke cene ove namirnice, odličnog prinosa i kvaliteta, piše novosadski Dnevnik.
Mnogi su ga već i prodali, a oni koji ga još imaju „na lageru“ prodaju ga na veliko za između 55 i 60 dinara. Povrtari se nadaju se da će on biti i skuplji, objavio je Dnevnik.rs.
Prinosi krompira prošle godine su varirali po regionima, u zavisnosti od klime. Ali, ako uzmemo da je ovog povrća bilo samo 20 tona po hektaru, računica je da su domaći proizvođači prihodovali po hektaru 10.000 evra.
Međutim zarada može biti i veća, jer krompira po hektaru može da bude do 50 tona po hektaru. To znači da onaj ko je ostvario prinos od 40 tona i za to prihodovao 20.000 evra (uz prateće troškove od 10.000 evra), ostvario je čist profit od 10.000 evra.
Cena krompira u EU raste, recimo, u Francuskoj (odakle uvozimo povrće), kilogram naveliko sada košta 43 evrocenta po kilogramu, i zato postoje izgledi da krompir naveliko i kod nas bude skuplji u odnosu na dosadašnjih 55 do 60 dinara, rekao je za „Dnevnik“ veliki proizvođač krompira Branislav Zelenović iz Siriga kod Novog Sada.
On je ocenio da je godina bila odlična, ali da zato ne treba biti preterano radostan jer se prinosi, kvalitet i cena ne posmatraju na godišnjem već na petogodišnjem nivou.
Ova godina jeste bila odlična za proizvođače, ali u setvi krompira ali i luka, paprike i drugog povrća godina se vrednuje na osnovu petogodišnjeg proseka.
Bilo je godina kada su prinosi bili mali, kvalitet loš, cena niska, a s druge strane za troškove za zasnivanje proizvodnje krompira treba imati po hektaru 10.000 evra, piše Dnevnik.
Pre nekoliko godina, podsetio je Zelenović, kilogram krompira naveliko koštao je svega 15 dinara, tada su povrtari bili u minusu i mnogi su ga sledeću godinu sejali na manjim površinama.
Bransilav Zelenović kaže da se povrtari pripremaju za novu setvu i da već imaju kupljeno seme u svojim gazdinstvima.
„Veliki proizvođači seju uglavnom nemačko i holandsko seme, čiji je kvalitet zagarantovan i već nam je isporučeno sa inotržišta. Na vreme smo se snabdeli, ali povrtari koji su čekali da kupe seme sada su u problemu, jer na tim tržištima vlada nestašica semena, pa postoji bojazan da pod krompirom u našoj zemlji u sezoni 2024/2025 godine bude i semena lošijeg kvaliteta“, istakao je Zelenović.
Nebojša Đinović (Superior seed): Nikad teža godina za proizvodnju semena