Ministarstvo finansija oglasilo je javnu nabavku za izradu studije izvodljivosti izgradnje Nacionalnog fudbalskog stadiona na teritoriji gradske opštine Surčin u Beogradu, za koji je samo o ovoj godinu planirano izdvajanje od 13 milijardi dinara iz republičkog budžeta. Ministarstvo procenjuje da će usluga zrade studije koštati 8,25 miliona dinara, bez PDV-a.
Rok za izradu studije je 55 dana od dana zaključenja ugovora sa ponuđačem kohi bude izabran na ovom tenderu.
U 2023. godini je izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona prvobitno utvrđenim budžetom bilo planirano izdvajanje od 7,7 milijardi dinara, ali je rebalansom budžeta na jesen taj iznos povećan na 12,3 miljiradi dinara. Za sada se još uvek ne zna koliko je u toj godini potrošeno za ovaj projekat. Prema tekućem budžetu, u 2024. godinu je za stadion u Surčinu projektovano izdvajanje od 13 milijardi dinara, а isto iznosi su predviđeni i u 2025. i 2026. godini.
Uredba o upravljanju kapitalnim projektima predviđa da pre nego što se projekat uključi u budžet moraju biti urađene studije opravdanosti i izvodljivosti sa analizom troškova i koristi. Te studije potom moraju biti revidirane od strane posebne komisije i Ministarstva finansija. Za neke krupne projekte poput Nacionalnog stadiona, ove studije još uvek nisu objavljene, pisao je Fiskalni
savet u analizi sa kraja 2022. godine.Studije izvodljivosti za ovaj projekat trebalo bi da bude izrađena u narednih nekoliko meseci, sudeći prema podacima u tenderu koji je Ministarstvo je oglasilo danas. Rok za podnošenje ponuda na tender je 7. mart, dok je rok za izradu studije opravdanosti 55 dana, nešto manje od dva meseca, od dana zaključenja ugovora.
Kako se vidi iz priložene dokumentacije izrada ove studije imaće nekoliko faza: fazu kontekstualizacije, analizu lokacije i tržišta, operativnu analizu (prihodi i poslovni rashodi) i finansijsku analizu.
Faza kontekstualizacije obuhvata pregled ciljeva koji se žele postići razvojem Nacionalnog stadiona, prezentaciju okvirnog plana projekta, razloge za njegovo sprovođenje, osnovne podatke o naručiocu i planiranom kapacitetu, analizu planiranog miksa i sadržaja koji će biti ponuđen (raznovrsnost i kvalitet sedišta, lokacija, broj sedišta, pomoćne usluge).
Takođe ova faza obuhvata i studiju slučaja – identifikacija uporedivih međunarodnih dobrih praksi, definisanje strukture i visine planiranih ulaganja kroz analizu zahtevanih investicija u izgradnju, definisanje planirane vremenske dinamike neophodnih ulaganja, prikaz planiranih izvora sredstava za razvoj projekta, SWOT analizu (analiza snage, slabosti, mogućnosti i opasnosti)…
Analiza lokacije i tržišta obuhvata prikaz rešenja koja se tiču pristupačnosti ( u smislu prevoza i ostalih tehničkih karakteristika lokacije), identifikaciju ciljne grupe (navijači, porodice, korporativni segment), analizu potencijalne tražnje lokalnih, regionalnih, nacionalnih i međunarodnih turista, kako za fudbalske tako i za nesportske događaje ( koncerte, velike korporativne događaje), tržišnu i socio-demografsku analizu navijača i korporativnog tržišta, i analizu očekivanih stopa prisustva, analizu konkurencije (fudbalskih i nesportskih objekata) i analizu cena na referentnom tržištu.
Operativna analiza (prihodi i poslovni rashodi) obuhvata analizu prihoda od proizvodnog miksa (raznovrsnost i kvalitet sedišta, lokacija, broj sedišta, pomoćne usluge), ukupnu tražnju procenjenu prema različitim cenama na osnovu podataka o veličini tržišta (kako bi se procenio broj različitih tipova sedišta i omogućilo finansijsko modeliranje), procenu obima kupljenih sedišta svih cenovnih rangova i razumevanje osetljivosti tržišta na cenu kao i elastičnosti tražnje, procenu prihoda ostvarenih putem prodaje prava imena stadiona, pređenje cena ulaznica sa javno dostupnim informacijama na referentnim stadionima, procenu operativnih troškova (uključujući troškove adekvatnog upravljanja objektom).
Finansijska analiza obuhvata procenu kretanja prihoda sa segmentacijom za period do deset godina poslovanja, kao i operativnih troškova, pripremu bilansa uspeha za period do deset godina poslovanja, pripremu izveštaja o novčanim tokovima stadiona koji će se bazirati na ukupnim procenjenim kapitalnim ulaganjima, analizu održivosti projekta, određivanjem očekivane interne stope rentabilnosti, kao i procenjenog perioda povraćaja investicija, pripremu analize osetljivosti koja će prikazati promene ključnih projektnih varijabli poput kapitalnih investicija, nivoa prihoda i operativnih troškova i njihovog uticaja na prikazane rezultate projekta.
Nacionalni stadion na “neprimerenom” mestu
Koji su uslovi za učešće na tenderu?
Prema tenderskoj dokumentaciji, jedan od uslova za učešće na tenderu je da je ponuđač u proteklih pet godina izradio najmanje jednu studiju izvodljivosti za potrebe razmatranja izgradnje Nacionalnog stadiona u zemlji ili regionu centralne i istočne Evrope, minimum kapaciteta 40 hiljada posetilaca.
Takođe, potrebno je da (ponuđač) u vreme podnošenja ponude, po osnovu radnog odnosa na određeno ili neodređeno vreme (ugovora o privremenim i povremenim poslovima ili ugovora o dopunskom radu) ima najmanje deset lica/konsultanata koji prema Nacionalnom okviru kvalifikacija u Srbiji (NOKS) imaju 7.1 stepen stručne spreme (završene studije do 2005. godine) ili NOKS nivo 7.1 (završene master akademske studije 180+120 ili 240+60 ESPB), sa najmanje tri godine radnog iskustva u oblasti finansijskog savetovanja ili konsaltinga.
Potrebno je da ponuđač među zaposlenima ima dva lica/konsultanta koji poseduju međunarodni sertifikat izdat od strane tela za vršenje finansijske analize kao što su CFA institut, ASA ili slično i jednog rukovodioca projekta koji ima najmanje 15 godina profesionalnog iskustva, sa najmanje dva projekta studija izvodljivosti multifunkcionalnih objekata vrednosti preko 200 miliona evra uključujući i nacionalne stadione.
Jedan od uslova za učešće ponuđača na tenderu je i da u proteklih pet godina ima najmanje jedan završen projekat u zemlji, a koji se odnosi na savetodavne usluge vezane za pripremu studija izvodljivost za potrebe objekata od javnog značaja (sportske dvorane, kultura, obrazovanje i slično), ukupnog kapitalnog ulaganja u iznosu od najmanje 200 miliona evra.
Vlada Srbije je nedavno utvrdila treću fazu Prostornog plan područja posebne namene Nacionalnog fudbalskog stadiona, koje se nalazi u delu Surčinskog polja.
Ceo plan obuhvata skoro 350 hektara, koji su pored za stadion namenjeni i za kompleks EXPO 2027, prateće komercijalne sadržaje, saobraćajnice, hotel..
Za stadion je predviđena površina od 31,40 hektara, dok je za prateće sportske sadržaje namenjeno 63,50 hektara.