Gotovo polovina svih radnika u Bosni i Hercegovini zaposlena je u javnoj upravi i javnim preduzećima, podaci su Svetske banke u BiH.
U Svetskoj banci ističu da su više plate, sigurnije radno mesto i druge prednosti zaposlenja u javnom sektoru stvorile nesrazmere na tržištu rada, ali i u izboru obrazovanja, piše Capital.ba.
Kako bi se taj nesrazmer rešio potrebne su, navode, brojne mere, između ostalih, rigoroznije procedure primanja novih radnika.
“Naši stručnjaci analizirali su javni sektor u kontekstu zapošljavanja i istakli nekoliko preporuka kao što su reforme u pravcu konkurentnih, ali ne i prevelikih plata, rigoroznije procedure primanja novih radnika, ulaganje u obuke i jačanje upravljanja i ocenjivanja”, naglasili su u Svetskoj banci.
Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje na kraju novembra u BiH je ukupno bilo zaposleno 854.680 radnika, što znači da više od 400.000 ljudi radi u javnom sektoru.
Ograničenje broja zaposlenih u javnom sektoru produženo do kraja 2026. godine
Poređenja radi, u Srbiji je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u 2023. godini četvrtina (25,9 odsto) od ukupno 2,36 miliona radnika, zaposlena u javnom, tačnije 612.148.
Šta pokazuju podaci Evropske unije?
Udeo državnog zaposlenja u EU ostao je skoro stabilan na oko 17 odsto ukupne zaposlenosti od 2000. godine, dok je u 2020. godini iznosio 16 odsto, pokazuju podaci EUstata.
Prema podacima za 2020. godinu, udeo zaposlenih u državnom sektoru varirao je među državama članicama, pri čemu je najveći udeo zabeležen u Švedskoj (29 odsto ukupne zaposlenosti), Danskoj (28 odsto), Finskoj (25 odsto), Estoniji i Hrvatskoj (obe 23 odsto), a najniže u Nemačkoj (11 odsto), Holandiji (12 odsto), Italiji i Luksemburgu (obe 14 odsto).