Vlada Crne Gore usvojila je juče odluku o ograničavanju trgovačkih marži za 43 proizoda, čime je obuhvaćeno oko 500 artikala, kao deo plana da se umanji inflatorni pritisak na građane.
Marže će trgovcima na veliko i na malo biti ograničene na po pet do 15 odsto. Mere će se primenjivati dva meseca, odnosno od kraja marta do kraja maja.
Premijer Milojko Spajić je naveo da je inflacija u Crnoj Gori uvoznog karaktera i naglasio je da, kada se bude videlo da su trgovci pristali na ograničavanje marži na niskom nivou, da će se pokazati da nisu oni krivi za inflaciju, već uvozna cena.
“Ovim se ne zaustavlja rast cena nego se smanjuju cene 500 artikala, koji su najbitniji za život građana”, naveo je.
Spajić je kazao da će se ove mere sprovoditi u saradnji sa privrednim sektorom.
U malim trgovačkim lancima, do 600 kumulativnih kvadrata ove mere se ne sprovode, da ih ne bi diskvalifikovali sa tržišta.
Premijer Crne Gore rekao je da će se na taj način smanjiti inflatorni pritisak na građane, te da će se, kroz smanjenje cena osnovnih proizvoda, pomoći da se vrati životni standard.
Maksimalni iznos marže od pet posto u trgovini na veliko, odnosno sedam posto u trgovini na malo je za pšenično brašno, šećer, suncokretovo ulje i so.
BEZ KONTROLE TRGOVACA
Ministarstvo ekonomskog razvoja je u februaru (MER) pripremilo izmene odluke o ograničenju marži, ali je privreda saopštila da nije konsultovana. Potom su usledili sastanci sa MER-om koji su doveli do korekcije prvobitnog predloga. Ograničenje je uvedeno tako što je izmenjena Odluka o privremenim merama za ograničavanje cena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi iz juna 2022. godine, po kojoj su i ranije sprovedene akcije “Stop inflaciji”.
Kao i u prethodnim akcijama nema dodeljene posebne nadležnosti bilo kojoj inspekciji da kontroliše da li trgovci zaista smanjuju marže, tako da je praktično sve na dobrovoljnoj osnovi trgovaca sa kojim je i dogovarana konačna lista u onosu na ranije predloženu, pišu Vijesti.
U poslednje tri godine cene namirnica u Crnoj Gori porasle su za 43 posto, pokazuje zvanična statistika.
Prosečna bruto marža trgovaca skoro 15 odsto