Veleprodajne cene bazne struje u Srbiji i ostatku jugoistočne Evrope opadaće do 2050. godine, pokazuju projekcije firme Aurora Energy Research. U istom periodu, prosečne cene struje iz solarnih elektrana biće znatno niže u odnosu na prosečne cene iz vetroparkova i cene bazne enerije, navodi Balkan Green Energy.
U periodu od 2025 do 2060. godine, trendovi kretanja veleprodajnih cena bazne energije i prosečne cena struje iz vetroelektrana i solarnih parkova bi trebalo da budu iste vrednosti, ali razlika postoji u njihovom stvarnom nivou, istakla je Julija Sabo (Szabó), viša analitičarka Aurora Energy Research.
Ona je na konferenciji SEE Energy Day 2024 u Beogradu predstavila kako će, shodno njihovim projekcijama, izgledati tržište u Jugoistočnoj Evropi.
„Kratkoročno, cene bazne energije će se smanjivati, jer će se smanjivati pritisak na cene prirodnog gasa – posebno posle 2025. godine, imajući u vidu i otvaranje novog terminala za tečni prirodni gas u regionu“, navela je Sabo.
Očekuje se da će veleprodajne cene bazne energije biti stabilne i da će dostići vrhunac oko 2050. godine – oko 80-85 evra po MWh, shodno njenim rečima.
„Ovo je projekcija za Srbiju, međutim, budući da očekujemo spajanje tržišta i povećanu povezanost između elektroenergetskih sistema, pokretači, trendovi i prognoze su veoma slični širom regiona. Naravno, imajući u vidu male razlike. Ali, grafikoni za Mađarsku i Bugarsku bi izgledali veoma slično, ne samo za cene bazne energije, već i za prosečne cene struje iz soalra i vetra“, naglasila je ona.
Projekcija, kako je istakla, uzima u obzir „efekat kanibalizacije“, kao i specifičnosti tehnologije i efekat prekogranične razmene.
Veleprodajne cene bazne energije i prosečne cene iz solara imaju, dodala je, prilično sličan trend, ali nivoi cena se drastično pvoećavaju.
Dugoročno gledano, u periodu 2040-2060, Aurora očekuje da će prosečne cene struje iz solarnih postrojenja u Srbiji, i u većem delu Jugoistočne Evrope, biti 40-50 odsto ispod cena bazne energije.
Aurora očekuje nagli porast kapaciteta za korišćenje obnovnljivih izvora energije.
Ovaj fenomen, ona pripisuje tehnološkom profilu solarne energije, obrascima satne proizvodnje i efektu kanibalizacije.
Sabo ističe da su trendovi slični i za prosečne cene električne energije iz vetra, ali je razlika u odnosu na cene bazne energije mnogo manja. Očekuje se da će cene struje iz vetroparkova biti jedan do četiri odsto niže u odnosu na cene bazne energije.
Za kraj, predviđa naglo povećanje kapaciteta elektrana za obnovljivu energiju tokom navedenog perioda – što je ključni pokretač u snižavanju cena i razlog onoga što se može videti u grafikonu koji su pripremili.
„To je prognoza ne samo za Srbiju, nego za ceo region“, istakla je Sabo.
GIZ traži konsultante za „zelene poslove“ na Zapadnom Balkanu