Srbija

04.02.2017. 10:33

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Srbi ponovo idu u Segedin da kupuju jeftino meso i odeću

Srbija

04.02.2017. 10:33

Kad god cene skoče u Srbiji, građani se spakuju u automobile i odu na porodičan šoping u region. Glavna zemlja u kojoj je, prema sudu potrošača, sve povoljnije i dalje je Mađarska.

Učestale porodične kupovine najviše se isplate stanovnicima pograničnih gradova. Mađarska je, prema mišljenju kupaca, i dalje glavna, u Segedin se najčešće skokne da bi se napunio frižider sirom i mesom ili obuklo od glave do pete iz gradova na severu Vojvodine.

„Na svakom tržištu postoji robna grupa koja je različito oporezovana. U Mađarskoj je nedavno smanjen PDV, jedan od najviših u EU za neke prehrambene artikle, kao pileće meso i mlečni proizvodi koji su se smanjili na pet procenata. Meso je po kilogramu prosečno jeftinije između 50 i 100 dinara, svinjsko meso kod njih je oko 320 dinara, a kod nas 400. Jedino je goveđe meso istih cena. Kupuje se sir, koji je često kvalitetniji, a do 150 dinara jeftiniji“, kaže Ištvan Kiralj iz Organizacije potrošača Sente.

Kako kaže, ono što osigurava posetu mađarskim marketima je i cena goriva, koje ne samo što je jeftinije nego je i kvalitetnije, ali savetuje i da je ipak isplativije bolje odmah u Srbiji kupovati forinte nego menjati evre kod suseda.

Zoran Nikolić iz Organizacije potrošača smatra da su u Srbiji cene više, ali da se može uštedeti kupovinom na odloženo ili korišćenjem „lojaliti“ kartica.

„Ne mislim da prosečan srpski potrošač može da kupi sve što mu treba i pitanje je da li se isplati i da li građani imaju toliko novca odjednom da bi ostvarili dalekosežnu uštedu. Obično pravimo poređenja na patikama, koje su kod nas 100, a u inostranstvu 50 evra, ali da li su to iste patike“, priča Nikolić.

Dobro prolaze i građani koji pazare u Bosni.

„Kupovala sam za kuću tanjire, čaše i drugi escajg i više mi se isplatilo da odem do Bijeljine, pokupujem sve i vratim se, nego da isti escajg kupim u Beogradu“, kaže Milena S.

U Sarajevu je veći izbor turske robe po povoljnim cenama. Tako se majice, džemperi, pa čak i torbe mogu kupiti za 500 dinara.

Semir Adilović iz organizacije potrošača Prijepolja kaže da su makar u marketima jednake cene.

Benzin jeftinije točiti kod suseda

Troškovi puta glavna su kočnica kupovina žitelja nepograničnih gradova. Ipak, veće litraže mogu biti i povod odlaska preko granice. Ištvan Kiralj daje primer da je ne samo jeftinije nego i kvalitetnije gorivo na pumpama u Mađarskoj.

Kako od Subotice od Segedina ima oko 45 kilometara u jednom pravcu, za vozilo koje troši prosečnih pet litara dizela, za oba pravca bi se u Subotici gorivo platilo oko 800 dinara, a preko granice bi već počela ušteda – 590 dinara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.