Izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa „Marina Dorćol“ neće imati značajniji uticaj na kvalitet životne sredine, ocenjeno je u studiji koju je investitor dostavio beogradskom Sekretarijatu za zaštitu životne sredine. Ovaj organ gradske vlasti bi trebao da se saglasi sa procenom kako bi se otpočela izgradnja novog naselja u centru glavnog grada.
Studiji koju je „Sebre Marina Dorćol“ naručila izrađena je na osnovu procene planiranih radova, kao i redovnog funkcionisanja čitavog kompleksa.
Takozvana Studija o proceni uticaja na životnu sredinu za ovaj projekat biće na uvidu javnosti na službenom sajtu Grada Beograda do 22. maja 2024, kada je zakazana i javna rasprava, u 10 časova, u prostorijama Sekretarijata za zaštitu životne sredine (Karađorđeva 71).
Lokacija na kojoj se planira budući kompleks se nalazi na beogradskoj opštini Stari grad, u pojasu dunavskog priobalja, koji je do nedavno bio odvojen od gušće naseljenog dela opštine železničkom prugom.
Stanovi, poslovni apartmani, privezište za čamce
Kompleks koji će u sedam faza razvijati firma „Sebre Marina Dorćol“ obuhvata 18 katastarskih parcela, sa prvobitno planiranih šest stambeno-poslovnih zgrada.
Kako se može videti iz dokumentacije, u okviru ovih objekata nalaziće se kule različite spratnosti (od sedam do deset spratova).
Na lokaciji ovog budućeg kompleksa nalazi se i deo spomenika kulture Telmoelektrana „Snaga i svetlost“, odnosno portalni kran sa pristupnim vodenim rukavcem, pumpna stanica (Zgrada rečnog i jezerskog saobračaja) i filtersko postrojenje.
Kako se vidi iz studije, objekti pumpne stanice i filterskog postrojenja će biti prenamenjeni, odnosno postaće kafe-galerija sa info-pultom kao ustanova kulture, dok će se spolja u potpunosti uraditi sanacija izgleda zgrade iz vremena kada je sagrađena (tridesetih godina 20. veka).
Što se portalnog krana tiče, u planu je njegova sanacija, konzervacija, restauracija i osvetljenje.
Kako se vidi iz studije, jedna od građevinskih parcela koja će biti formirana ovim projektom je zapravo vodena površina, odnosno u pitanju je pristupni vodeni rukavac, koji je izgrađen u periodu od 1930. do 1932. godine.
U planu je da se ovde izgradi pontonsko privezište za čamce, sa 41 veznim mestom za čamce.
Sa pontonskog mosta ulaziće se u prostor info-pulta iz kojeg će se ulaziti u prostor kafe-galerije (preko postojeće pešačke pasarele, a info-pult će imati i funkciju i recepcije privezišta za čamce.
Projekat „Marina Dorćol“ razvijaće se u sedam faza. Ukupna površina namenjena stanovanju iznosiće 81.911 kvadrata, za poslovanje je namenjeno 26.880 kvadrata.
Biće izgrađeni 564 stana, 68 poslovnih apartmana, 39 lokala, dva depandansa predškolske ustanove, ukupan broj mesta za parkiranje u podzemnoj garađi je 1.181.
Zemljište na lokaciji „Marina Dorćol“ prodato je za 3,86 milijardi dinara na javnom nadmetanju u Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, saopšteno je sredinom septembra 2019. godine.
Na toj licitaciji učestvovao je samo jedan investitor, koji je za lokaciju od četiri hektara dao ponudu po početnoj procenjenoj tržišnoj vrednosti zemljišta.