Srpska privreda je u prvom kvartalu zabeležila međugodišnji skok od 4,6 odsto, prema proceni Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Ovaj rezultat je premašio optimističniji scenario Erste banke, koja je za prvo tromesečje srpskom BDP-u prognozirala rast od 4,4 odsto, a „značajno je premašilo (i) konsenzusnu procenu od 3,6 odsto“.
RZS tek treba da objavi i detaljne podatke o rastu pojedinih grana, ali makro podaci iz prvog kvartala sugerišu stabilan obrazac potrošnje, zajedno sa obećavajućim performansama industrije, kažu ekonomisti banke.
„Očekuje se da će potrošnja biti glavni pokretač rasta BDP-a u 2024. Očekuje se da će dezinflacija i dvocifreni rast plata povećati realni raspoloživi dohodak, dok će uslovi kreditiranja biti poboljšani tokom godine. Uprkos ranijim procenama koje predviđaju spor rast zbog slabih performansi ključnih partnera u EU, industrija pokazuje obećavajući nivo aktivnosti. Takođe se očekuje da će javne investicije umereno podstaći rast“, navode ekonomisti Erste banke.
Pošetkom godine su ekonomisti izrazili bojazan da bi tražnja u zemljama Evropske unije (EU) koja je i najveći trgovinski partner mogla da bude manja zbog lošijeg stan u ekonomijama EU.
„Neto izvoz takođe može predstavljati manju kočnicu nego što se ranije mislilo, pošto se čini da je izvoz robe u ranoj godini otporan na stagnirajući rast EU, a očekuje se da će izvoz usluga nastaviti sa dobrim rezultatima. Na osnovu snažnog rasta u ranoj godini i očekivanog poboljšanja globalnog makro i rizičnog okruženja u drugoj polovini 2024. godine, naše prognoze BDP-a za ovu i narednu godinu su poboljšane za po 0,5 procentnih poena na 3,8 odsto i 4 odsto. Sve u svemu, rizici za naše nove prognoze izgledaju uravnoteženi“, kažu ekonomisti Erste banke.
Ranije su i Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svetska banka (SB) promenile svoje procene rasta za BDP Srbije sa tri odsto na 3,5 odsto u ovoj godini.
„Na srednji rok, prema osnovnom scenariju, očekuje se rast privrede u Srbiji po stopi između tri i četiri odsto“, reklu su ekonomisti SB.