Svet

09.05.2024. 07:42

Tom's Hardware

Autor: Nova ekonomija

Problemi u TSMC-ovoj fabrici u Arizoni: Sukob radnih kultura, optužbe za mobing

TSMC, proizvodnja čipova Pixabay

TSMC, proizvodnja čipova

Svet

09.05.2024. 07:42

Ekspanzija kompanije TSMC u Arizoni našla se pod ozbiljnijim nadzorom nakon izveštaja koji ukazuju na loše postupanje prema radnicima. Izvori iz industrije i tamošnji inženjeri izrazili su zabrinutost zbog uvođenja radne kulture sa Tajvana, koja uključuje „hronično prekovremeni rad i surov menadžerski stil“.

TSMC, vodeći svetski proizvođač naprednih čipova i najveća kompanija na Tajvanu, značajno se oslanja na subvencije koje pruža američka vlada kroz CHIPS akt, kojim se finanasira premeštanje proizvodnje poluprovodnika u Sjedinjene Američke Države.

Međutim, radna kultura koja se smatra prihvatljivom na Tajvanu izazvala je probleme kada su američki inženjeri uvedeni u sistem, piše Tom’s Hardware.

Američki inženjeri, koji su bili poslati na obuku u TSMC na Tajvanu 2021. godine, bili su šokirani susretom sa 12-časovim radnim danima i visokim pritiskom.

Jedan od inženjera je izvestio o nemogućnosti menadžmenta da prioritizuje zadatke, što je dovelo do opšte neefikasnosti. „Sve je prioritet“, bio je odgovor koji je dobio jedan od inženjera kada je upitao šta treba prvo da završi.

Kada je proizvodnja u fabrikama u Arizoni napredovala, radnici su se vratili u SAD, ali su se suočili sa pritiskom da se ista radna kultura očuva i u Americi, što je dovelo do neuspeha pr zadržavanju radnika.

Inženjeri su se našli u situacijama gde su od njih traženi neadekvatni zadaci, poput odnošenja smeća, dok su istovremeno morali da simuliraju rezultate testova kako bi ispunili nerealna očekivanja.

Tenzije između američkih i tajvanskih radnika dodatno su pogoršane kada su Amerikanci počeli da izražavaju nezadovoljstvo na platformama poput Glassdoor-a, dok su tajvanski inženjeri svoje američke kolege smatrali arogantnim.

Iako TSMC planira da nastavi sa širenjem svojih operacija u SAD-u, nadajući se da će moći da naplaćuje više za delove proizvedene u Americi, postavlja se pitanje da li će vremenom doći do poboljšanja uslova rada za inženjere.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.