Kompanija Tatravagonka bratstvo, koja se bavi proizvodnjom lokomotiva i šinskih vozila, dobila je 3,2 miliona evra subvencija od države. Sredstva su, kako se navodi u ugovoru, namenjena za projekat izgradnje kompleksa proizvodnih hala za novogradnju i rekonstrukciju železničkih vagona i automatizaciju proizvodnih procesa i inovacija.
Sredstva su kompaniji odobrena 19. februara ove godine.
Ugovorom sa Ministarstvom privrede Tatravagonka se obavezala da u ovaj projekat uloži najmanje 12,86 miliona evra i da ga realizuje do kraja 2025. godine. Najamje 25 odsto ulaganja mora biti finansirano iz sopstvenih sredstava odnosno onih koja ne sadrže bilo kakvu državnu pomoć.
Ovoga puta, u ugovoru se ne navodi obaveza zapošljavanja radnika na neodređeno vreme, ali se kompanija obavezala da će omogućiti srednjoškolcima i studentima praksu u sedištu u Subotici.
Novac u ukupnom iznosu od 3,2 miliona evra Tatravagonka će dobiti u dve tranše, najpre u 2025. a zatim i u 2026. godini.
U 2025. godini biće joj isplaćeno nešto više od 10 odsto, odnosno 336.308 evra, nakon što bude dostavila dokaze da je imala ulaganja od 1,34 miliona evra.
Preostali iznos subvencije (2,87 miliona evra) biće isplaćen u 2026. godini, nakon što dostavi dokaze koji potvrđuju da je Tatravagonka ispunila ulaganja u iznosu od 11,5 miliona evra.
Ova kompanija je u vlasništvu Tatravagonke iz Slovačke, koja je kupila subotičko „Bratstvo“ 2010. godine, a glavna tržišta su joj uglavnom zemlje EU i Švajcarska.
Tatravagonka bratstvo je u 2022. godini ostvarila konsolidovani prihod od skoro 669,2 miliona evra u okviru grupacije.
Naime, ovo nije prvi put da je kompanija dobila subvecniju od države. Pretohdni put je to bilo 2021. godine, kada je potpisan ugovor za subvenciju u iznosu od 525.737 evra. Tatravagonka je tada dobila subvenciju za izgradnju nove linije za proizvodnju železničkih vagona i rekonstrukciju postojećih objekata u Subotici.
U ugovoru je navedeno da je 2020. godine, u trenutku kada je kompanija podnela zahtev za subvenciju, imala 281 zaposlenog, a da je konoslidovani prihod u 2019. godini bio 396,18 miliona evra kao i da je Tatravagonka zapošljavala ukupno oko 3.155 radnika u okviru grupacije.
Kompanija se ugovorom obavezala da će do kraja 2021. godine zaposliti najmanje 55 novih radnika na neodređeno vreme, kao i da će realizovati investicioni projekat "u svakom materijalnom aspektu".
Slovačka kompanija je dobila novac za ove namene najpre u junu 2021. godine u iznosu od 302.194 evra a zatim i u martu 2022. godine u iznosu od 223.543 evra.
Tatravagonka bratstvo se obavezala da ne smanjuje broj zapsolenih na neodređeno vrme ispod 403 zaposlena, u periodu od pet godina od završetka investicionog projekta kao i da ne smanjuje vrednost materijalnih i nematerijalnih sredstava dostignutu realizacijom investiiconog projekta tokom istog perioda.
Strane kompanije ostvaruju trećinu ukupnih poslovnih prihoda, ostvaruju dve trećine srpskog izvoza i polovinu domaćeg uvoza, zapošljavaju svakog četvrtog radnika. Više od 57 odsto ukupnih investicija u nacio...
Elektroprivreda Srbije danas je isključila struju porodici Durković iz Gadžinog Hana sa sedmoro dece zbog duga od 30.000 dinara. EPS je prema navodima porodice odbio da sačeka sa isključenjem makar do ponede...
Reprezentativni prosvetni sindikati zatražili su od poslaničkih grupa u Skupštini Srbije da ulože amandmane na Predlog zakona o državnom budžetu za 2025. godinu kako bi se sproveo protokol Vlade i sindikata ...
NextSilicon, pionir u oblasti inovacija high performance computing-a (HPC), lansirao je Maverick-2, prvi inteligentni računarski akcelerator na svetu. Ova tehnologija je dizajnirana da omogući vrhunske perfo...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok