Pet decenija rada Fabrike kamene vune u Surdulici proslavlja kao deo velikog nemačkog giganta u oblasti proizvodnje izolacionih materijala, Knauf Insulation-a. Oko 170 zaposlenih, preko 50.000 tona proizvedene kamene vune godišnje i preko deset tržišta gde proizvodi stižu pravo sa juga Srbije – samo su neke od brojki koje izdvajaju ovu fabriku.
Pitali smo Tihomira Civkaroskog kako bi on, kao generalni direktor Knauf Insulation-a za regiju Istočna Evropa – jug dodatno predstavio surduličku fabriku.
Ova lepa priča je krenula od nekolicine entuzijasta koji su početkom sedamdesetih došli u Surdulicu i u okviru farmaceutskog giganta Galenike, započeli proizvodnju. Ovo je priča o inovativnosti i požrtvovanju, jer u to vreme nije bilo lako stvoriti proizvod koji se pravio još samo na dva mesta u tadašnjoj Jugoslaviji. Ali uspeli su da se izbore sa svim izazovima, te je 25. maja 1974. godine otvorena fabrika. Usledile su godine uspeha i problema, skokova i padova. Ali čak i tokom turbulentnih 90-ih kada fabrika menja ime u Vunizol, nastale su neke ideje koje su menjale industriju u kojoj poslujemo. Mogu slobodno da kažem da je surdulička fabrika kamene vune bila pionir u održivom poslovanju i začetnik primenjene ideje o uštedi energije.
Koje su to inovacije koje izdvajate?
Krajem 90-ih Vunizol otvara briketirnicu, tj. pogon za reciklažu otpadne kamene vune. Pomešana sa cementom, otpadna kamena vuna daje brikete, koji se u određenom procentu vraćaju u proces proizvodnje. Osim briketa, 2000. godine počela je i probna proizvodnja betonskih elemenata za popločavanje. Ovi elementi i danas krase brojne pločnike Beograda, Surdulice, Vrnjačke Banje… Pogon briketirnice postoji i danas, kao jedan od važnih stubova cirkularne ekonomije u Knauf Insulation-u. Osim toga, 2016. godine je u Srbiju stigla ECOSE®Technology, revolucionarna tehnologija biorazgradivog veziva koja je pomerila standarde u svetu izolacije od mineralne vune.
Šta je prodaja Vunizola nemačkoj kompaniji donela novo na jug Srbije?
Modernizaciju proizvodnje, kontinuirano unapređenje proizvodnog procesa, ulaganje u životnu sredinu i još veću brigu o zaposlenima. Mogu da kažem da je bilo više investicionih ciklusa u fabriku u proteklih pola veka. Ipak su najznačajniji oni koji su došli sa privatnim vlasnikom, kompanijom Knauf, koja je krajem 2005. godine akvizicijom preuzela fabriku. Novom proizvodnom linijom koja je instalirana 2007. godine višestruko su povećani kapaciteti, što je omogućilo rapidan rast proizvodnje i prodaje. Sam podatak da je proizvodnja i prodaja pod Knauf Insulation-om udesetostručena dovoljno govori o tome.
U poslednjem ciklusu investicija Knauf Insulation je dodatno osavremenio proizvodnu liniju i digitalizovao proces skladištenja i otpreme gotovih proizvoda, podigao ekološke standarde fabrike u sam vrh svetske prakse i omogućio svojim potrošačima još kvalitetnije proizvode.
Napori i dobri rezultati u Surdulici prepoznati su i u matičnoj kući
Možemo slobodno da kažemo da mi jesmo ponos Kompanije u okviru koje poslujemo. Godine 2018. fabrika u Surdulici je proglašena za najbolju fabriku kamene vune u Knauf Grupi. Glavni parametri su bili bezbednost zaposlenih, troškovi proizvodnje i proizvedene količine. Fabrika je odnela pobedu u svim kategorijama. Svi naši napori su prepoznati i u lokalnoj zajednici jer sa njima radimo kako bi se poboljšali uslovi života u ovom prelepom kraju Srbije.
Šta se očekuje u narednoj deceniji?
Održivi razvoj i cirkularna ekonomija su ono što će obeležiti narednu deceniju rada naše fabrike na koju ćemo, verujem, da budemo još ponosniji kada Knauf grupa bude slavila 100 godina poslovanja, 2032. godine. Motivisani radnici naše fabrike su otvoreni za nove izazove koji će, kako kompaniji tako i našim poslovnim partnerima, doneti bolje sutra.
Poslujemo i poslovaćemo u skladu sa Knauf strategijom održivosti „Za bolji svet“, koja se oslanja na četiri stuba: ljudi na prvom mestu, nulta emisija ugljenika, obezbeđivanje cirkularne ekonomije i stvaranje boljih zgrada.
Šta je kamena vuna
Kamena vuna je građevinski izolacioni proizvod koji istovremeno pruža toplotnu, zvučnu i zaštitu od požara i bez obzira što spada u veoma stare i tradicionalne materijale – čini se da nikada nije bio aktuelniji nego danas, kada se u građevinarstvu traži smanjenje emisija štetnih gasova, povećanje energetske efikasnosti, komfora i dobrobiti korisnika i opšta rezilijentnost zgrada, a od samih materijala kvalitet, održivost i trajnost.
Knauf Insulation u Srbiji danas je lider na tržištu izolacionih materijala od kamene i staklene mineralne vune, nudeći rešenja za građevinarstvo, industriju i ozelenjavanje.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Država je ponovo donela Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500". Ovom uredbom, propisana je gramaža, sastav ali i maksimalna cena hleba koja se proizvodi od njega.Tako je Uredbom...
U prisustvu Delegacije Evropske unije u Srbiji, u Beogradu su danas predstavnici Uprave Ministarstva poljoprivrede Srbije za agrarna plaćanja i adekvatnih tela Crne Gore i Severne Makedonije potpisali sporaz...
U Srbiji je u proteklih nekoliko godina takozvani "Crni petak", dan kada prodavci tradicionalno nude velike popuste, postao veoma popularan način za brzo privlačenje velikog broja kupaca. Iako neke kompanije...
Iako za izgradnju gradskih stadiona u Leskovcu, Zaječaru i Loznici ni studija opravdanosti još nije napravljena, za njih je ukupno potrošeno 11,8 milijardi dinara, odnosno oko 100 miliona evra. Kako navodi S...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok