Gde je najveći minimalac na svetu?
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
U poslednjih nekoliko godina, Novi Beograd je postao jedno od omiljenih odredišta za one koji traže stanove u prestonici. Ali, realnost je takva da prosečan kupac više ne može sebi da priušti da živi na ovoj atraktivnoj lokaciji. Većina agenata za nekretnine slaže se da su cene postale previsoke i mnogima nedostižne.
Domaće plate jednostavno ne mogu da pariraju cenama stanova na Novom Beogradu. Zato danas možemo primetiti da se stanovi uglavnom prodaju onima koji rade za strane kompanije, bankarima, IT profesionalcima ili ljudima koji su stekli značajnu ušteđevinu iz inostranstva.
Pre skoro deset godina, malo ko je razmatrao život ili rad na Novom Beogradu između autoputa i reke Save. Tada su ulice poput Omladinskih brigada bile granica tog dela grada. Međutim, sada se ta zona ubrzano razvija, posebno prema Surčinu i budućem EXPO 27 projektu.
Prve promene na Novom Beogradu su počele 2007. godine sa izgradnjom Delta City-ja, a zatim i Belvila sa 1.900 stanova, kada je cena po kvadratu iznosila oko 1.700 do 1.900 evra. Istovremeno, Airport City je dobio svoje prve faze izgradnje, obuhvatajući gotovo 40.000 kvadratnih metara poslovnog prostora.
Sada, kada se tempo prometa na beogradskom tržištu nekretnina malo usporio, cene se održavaju na stabilnom nivou. Kako saznajemo iz beogradske agencije Predrag Nekretnine, stanovi se prodaju po cenama od oko 3.500 evra po kvadratnom metru, plus PDV, ili čak po još višim cenama.
Primetno je da neki investitori nastavljaju sa izgradnjom novih faza ili čak potpuno novih projekata u istoj ulici. Čini se da su prilično zadovoljni obimom transakcija u tom delu grada, što ukazuje na kontinuirani razvoj tržišta nekretnina u tom kraju.
Među kupcima su trenutno najtraženiji manji stanovi do 50 ili 55 kvadrata. Zato nije čudno što su cene ovih stanova nešto više po kvadratu. S druge strane, veći stanovi nose veće troškove, što ih čini manje privlačnim za mnoge kupce.
Dvosobni stanovi su apsolutni hit, kao i u većini drugih opština. Često su prvi izbor za one koji ne mogu priuštiti veće stanove, čak i ako imaju porodicu. Većina srpskih porodica koristi dnevni boravak i kao spavaću sobu, a trpezarije se često prilagođavaju kako bi se stvorio multifunkcionalan prostor.
Ovakvi stanovi se brzo prodaju, što investitori i prodavci dobro znaju, pa često postavljaju više cene po kvadratu od samog početka. Ali, to obično nema mnogo veze sa lokacijom.
Odluka da se živi na Novom Beogradu je praktična iz mnogo razloga, posebno za programere i IT profesionalce. Na prvom mestu izbegava se gubljenje vremena na putovanje do posla zbog blizine poslovnih centara i IT kompanija koje su često smeštene u ovom delu grada. Pored toga, u blizini su tržni centri i dve reke, što olakšava svakodnevni život.
Međutim, možda nećete doživeti istu slobodu kao u drugim delovima grada. Umesto da spontano prošetate, neretko je potrebno vozilo za svaku aktivnost.
Ipak, mnogi ljudi i dalje biraju da žive na Novom Beogradu zbog njegove blizine poslovnim centrima i bogate ponude sadržaja. Osim toga, mnogi smatraju da ovaj deo grada ima poseban šarm i karakter koji ga čine privlačnim mestom za život i rad.
U poslednjih nekoliko godina, Novi Beograd postao je omiljeno odredište za one koji traže stanove u prestonici, ali su cene postale nedostižne za većinu kupaca. Stanovi se uglavnom prodaju onima koji rade za strane kompanije, bankarima, IT profesionalcima ili ljudima sa značajnom ušteđevinom iz inostranstva.
Cene stanova se održavaju na visokom nivou, a trenutno su najtraženiji manji stanovi do 55 kvadrata. Odluka da se živi na Novom Beogradu je praktična iz mnogo razloga, kao što su blizina poslovnih i tržnih centara. Iako se možda nećete osećati tako slobodno kao u drugim delovima grada, izbor da se živi preko reke Save može biti emotivan, jer ti delovi grada imaju poseban šarm i atmosferu.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
Izgledi za zaradu tokom života su nešto na šta većina od nas obraća pažnju pri izboru buduće profesije. Kao i kod nas, u Americi se gleda buduća finansijska korist od diplome. Iako Amerikanci mogu naći odlič...
Visoke cene osnovnih životnih troškova mogu drastično uticati na kvalitet života u nekoj državi - činjenica sa kojom su se Srbi i više nego upoznali u proteklih par godina. Od troškova stanovanja do cena nam...
Cene u Beogradu su u neprestanom porastu, te ne čudi činjenica da građani Srbije u poslednje vreme mnogo više razmatraju život u unutrašnjosti. Najjeftiniji gradovi u Srbiji postaju sve više privlačni mlađoj...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE