Srbija

18.03.2017. 09:54

N1

Autor: Nova Ekonomija

Radnici propalih niških firmi se razjedinili dok čekaju da im Vlada pomogne

Srbija

18.03.2017. 09:54

Rekorderi po broju protesta u Srbiji, radnici bivših društvenih preduzeća iz Niša, kojima država duguje novac za neisplaćene zarade, od ovog petka su podeljeni. 

Dok jedni traže radikalizaciju i počinju protesne šetnje, druga grupa radnika se protivi.

Početak protesta u isto vreme, na istom mestu, sa istim ciljem, ali do radnika dolaze dve različite poruke: 

„Strpite se, strpite se. Mi ćemo da nastavimo ovaj skup kao što smo počeli jer ne možemo do rešenja da dođemo na drugi način“, kaže Žarko Đorđević, predstavnik radnika.

Ninoslav Bajić, bivši radnik fabrike pumpi Jastrebac nimalo nije zadovoljan: 

„Ne možemo više ovde da budemo u getu. Mi smo ovde zarobljeni pet godina i niko nam nije rekao pravu reč nego su nam obećavali, obećavali i ni do čega nismo uspeli“.

Uspeli su da se, posle godina protesta, izbore jednokratnu socijalnu pomoć. Nakon prijavljivanja u Centru za socijalni rad novac je dobilo oko 7.000 bivših radnika društvenih preduzeća.

Na spisku hiljade, na protestu nikad više od dve stotine radnika. Sada su se, međutim, i oni podelili na one koji su uvereni da su pregovori sa ministarstvima jedini način da dođu do cilja i odlučni da sačekaju da dobiju novi termin za razgovor.

„Ne može da me laže niko više. Zato su obećali da kažu termin da li Niš ili Beograd da sednemo od ponedeljka. Ima neki materijal koji smo dobili, nećemo sada o tome da raspravljamo. Da razgovaramo samo sa njima do konačnog rešenja“, kaže Žarko Đorđević.

Konačnom rešenju, isplati zaostalih zarada koje ne uspevaju da naplate ni uz presude, bez radikalizacije protesta neće biti bliži, tvrde oni koji su krenuli u šetnju. Jedan od predloga bio je i štrajk glađu.

Za sada će čekati sledeći petak. Podeljeni radnici imaju isti cilj – isplatu zaostalih plata.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.