Tender za prevoz stotina hiljada tona indonežanskog uglja iz rumunske luke Konstanca do pristaništa TENT-B ponovo je zaustavljen. Nakon što je ugovor na kraju dodeljen Jugoslovenskom rečnom brodarstvu (JRB), neko od konkurenata je ponovo podneo zahtev za zaštitu prava ponuđača.
Elektroprivreda Srbije (EPS) objavila je početkom februara ove godine tender za utovar uglja u luci Konstanca i njegov prevoz do privremenog pristaništa na TENT-B.
Prvi rok za podnošenje ponuda bio je 29. februar, a predviđeno je da ugovor traje 13 meseci.
Ugovor je već 9. aprila dodeljen grupi koju čine „Sloga constructuon“ iz Kragujevca i rumunske firme „ATG Hydro Techica Systems“, „Trading Line Management“ i „Inland Shipping“. Oni su ponudili da naveden usluge pruže za cenu od oko 3,3 milijarde dinara (oko 28,2 miliona evra).
Međutim, pored ovih firmi na tender se prijavilo i Jugoslovensko rečno brodarstvo zajedno sa firmom TTS (Transport trade servicies) iz Rumunije, sa ponudom od oko 3,4 milijarde dinara.
Ugovor je, zbog cene koja je bila glavni kriterijum za dodelu, dodeljen prvom konzorcijumu zbog povoljnije ponude.
Međutim, na ovu odluku se JRB žalio i EPS-u i Komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, tvrdeći da su reference konkurenata sporne i netačne.
EPS je odbio njihovu žalbu, ali mu je Komisija ipak posle toga naložila da ponovo razmotri i stručno oceni ponude.
Nakon ove reviztije, posao je dodeljen JRB-u, pisala je nedavno Pištaljka, a vidi se iz nove odluke koja je objavljena 19. jula i kojom se ugovor dodeljuje Jugoslovenskom rečnom brodarstvu.
Međutim, prema poslednjoj objavi na Portalu javnih nabavku, 30. jula je podnet novi zahtev za zaštitu prava, što znači da su dalje aktivnosti u ovom postupku zaustavljene.
Prevoz indonežanskog uglja
EPS putem ovog tendera zapravo traži firmu ili grupu firmi za manipulativne usluge u luci Konstanca i prevoz 720.000 tona uglja baržama iz luke Konstanca do privremenog pristaništa na TENT B.
Pored istovara 720.000 tona sa morskih plovila, koje treba utovariti i prevesti baržama, ova nabavka uključuje i istovar sa morskih plovila i utovar u vagone 200.000 tona uglja.
EPS je procenio da je vrednost traženih usluga maksimalno 3,4 milijarde dinara (28,9 miliona evra).
Kako se vidi iz tenderske dokumentacije, u pitanju je ugalj iz Indonezije (a previđene količina je ukupno 920.000 tona) koji se pretovara u luci Konstanca, i dalje baržama i vagonima prevozi do TENT-a B, o čemu je Nova ekonomija već pisala.
Prošlog maja je takođe bio raspisan tender za manipulativne površine / pretovar uglja u rasutom stanju u luci Кonstanca sa pomorskog broda na barže/vagone okvirne količine od 700.000 tona) i transport otvorenim ili zatvorenim plovilima uglja (okvirne količine od 500.000 tona, u rasutom stanju, na relaciji Кonstanca, Rumunija – do privremenog pristaništa na TENT B Obrenovac, Srbija).
Ugovor vredan oko 21 milion evra tada je dodeljen grupi ponuđača Jugoslovensko rečno brodarstvo sa sedištem u Beogradu i firmi TTS (Transport trade servicies) iz Bukurešta.
Kada se podnosi zahtev za zaštitu prava?
Zakon o javnim nabavkama propisuje da zahtev za zaštitu prava podnosi privredni subjekt, kandidat, odnosno ponuđač koji je imao ili ima interes za dodelu nekog ugovora, ili okvirnog sporazuma.
Privredni subjekt koji podnosi zahtev ukazuje da je zbog postupanja naručioca (u ovom slučaju to je EPS) koje je protivno odredbama zakona „oštećen ili da bi mogla da nastane šteta usled dodele ugovora, ili okvirnog sporazuma“.
Zahtev za zaštitu prava podnosi se elektronskim putem preko Portala javnih nabavki istovremeno naručiocu (u ovom slučaju to je EPS) i Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki.
Podnošenje zahteva za zaštitu prava zadržava nastavak postupka javne nabavke do okončanja postupka zaštite prava.