Svaki peti dinar na tenderima u Srbiji potrošen je uz nepravilnosti, koje se beleže u svim fazama javnih nabavki, a u skoro 18 odsto svih postupaka sprovedenih tokom 2021. i 2022. godine utvrđena je neka vrsta nepravilnosti, naveo je Duško Pejović, predsednik Državne revizorske institucije (DRI).
On je tokom predstavljanja Izveštaja o radu DRI za 2023. godinu naveo i da su za navedeni period revidirane javne nabavke kod 88 institucija i javnih preduzeća, ukupne vrednosti od 74,39 milijardi dinara.
„Utvrdili smo nepravilnosti u iznosu od 13,16 milijardi dinara, što znači da je u 17,68 odsto revidiranih javnih nabavki utvrđena neka vrsta nepravilnosti… Primećene su najveće nepravilnosti u planiranju javnih nabavki, istraživanju tržišta i evidentiranju tog istraživanja u dokumentaciji“, izjavio je Pejović.
DRI je tokom prošle godine objavila ukupno 304 izveštaja o reviziji i 278 poslerevizionih izveštaja, dodaje se u saopštenju.
„Ako broj od 304 izveštaja uporedimo sa brojem izveštaja iz prethodnih godina, dolazimo do podatka da je u 2023. godini, u odnosu na 2018. godinu, broj objavljenih izveštaja povećan za 38 odsto, broj revidiranih subjekata za 43 odsto, dok je broj zaposlenih u DRI povećan za svega tri odsto“, kazao je Pejović.
Kada je reč o izraženim revizorskim mišljenjima, koja se daju za revizije finansijskih izveštaja i revizije pravilnosti poslovanja, DRI je dala ukupno 201 mišljenje, i to: 31 pozitivno mišljenje (15 odsto), 142 mišljenja sa rezervom (71 odsto), 26 negativnih mišljenja (13 odsto) i dva uzdržavanja od davanja mišljenja (jedan odsto).
Takođe, DRI je sprovela 41 reviziju odazivnih izveštaja i u tom postupku utvrdila 18 kršenja obaveze dobrog poslovanja i tri teža kršenja obaveze dobrog poslovanja.
Za teže kršenje obaveze dobrog poslovanja, u skladu sa Zakonom o DRI, generalni državni revizor je o tome obavestio Narodnu skupštinu i javnost, i pokrenuo zahtev za smenu odgovornog lica.
Državni revizori utvrdili su u 2023. godini greške i nepravilnosti i to: pripremne radnje za sastavljanje finansijskih izveštaja u iznosu od 595,04 milijardi dinara, nepravilnosti u poslovanju u vezi sa iskazanim podacima u iznosu od 20,11 milijardi dinara i pogrešno iskazani podaci u finansijskim izveštajima u iznosu od 473,38 milijardi dinara.
DRI je u 2023. godini subjektima revizije dala 3.343 preporuke, a najveći broj preporuka dat je u oblastima gde ima najviše otkrivenih nepravilnosti ili nesvrsishodnosti. Zakon o DRI obavezuje subjekta revizije da otkloni utvrđenu nepravilnost ili nesvrsishodnost i time izvrši preporuku DRI.
DRI je u 2023. godini podnela 144 prijave protiv 417 odgovornih lica i to: 88 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 42 prijave za privredni prestup i 14 krivičnih prijava.
Takođe, podneto je 119 informacija tužilaštvima, pravobranilaštvima i drugim nadležnim organima.