Svet

22.09.2024. 15:00

Beta

Autor: Nova ekonomija

Britanski javni dug stigao do 100 odsto BDP-a

Foto: Pixabay

London, Big Ben

Svet

22.09.2024. 15:00

Javni dug u Velikoj Britaniji dostigao je u avgustu tačno 100 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), nivo koji nije bio od 1960-ih godina, što vrši pritisak na novu laburističku vladu nekoliko nedelja od pripreme njenog prvog budžeta.

Britanski javni dug, koji iznosi 2.546 milijardi funti (nešto više od 3.000 milijardi evra) već je prešao 100 odsto BDP-a, prema preliminarnim podacima objavljenim prošle godine, ali je kasnije revidiran na niže.

Cifra objavljena danas takođe je „preliminarna procena“ upozorila je Nacionalna kancelarija za statistiku u saopštenju.

Javni dug se mesecima kreće oko 100 odsto BDP-a, povećan zbog pomoći dataoj tokom epidemije kovida i energetske krize.

Budžetski deficit nastavio je nepredviđeno kretanje u avgustu, kada je dostigao 13,7 milijardi funti (16,3 milijardi evra) što je više od prognoziranog, prema mesećnom izveštaju Nacionalne službe za statistiku objavljenom danas.

Kumulativno od aprila, koji je početak britanske fiskalne godine, Velika Britanija je pozajmila 6,2 milijarde funti više nego što je projektovalo javno telo za budžetske prognoze (OBR).

Porast duga predstavlja dodatni pritisak na laburističku vladu imenovanu početkom jula posle kampanje zasnovane na obećanju da će imati „gvozdenu budžetsku disciplinu“.

Iako nova vlada krivi 14 godina vladavine konzervativaca zbog „crne rupe“ od 22 millijardi funti u svojim javnim finansijama, premijer Kir Starmer već je upozorio da će njegov prvi budžet, koji se očekuje 30. oktobra, biti „bolan“ sa verovatnim smanjenjima javnih izdataka i povećanjima poreza.

„Posle nasleđivanja privrede kkoja ne funkcioniše.. mi sada donosimo teške odluke da popravimo osnove,“ rekao je danas Daren Džouns, glavni sekretar ministarstva finansija u saopštenju.

I druge zemlje suočene su rastom duga. U Fancuskoj se javni dug jako povećao od zdravstvene krize i porastao na više od 110 odsto BDP-a na kraju prvog tromesečja. U EU veći dugi imaju još samo Italija od gotovo 138 odsto BDP, i Grčka od 160 odsto.

Analitičar u Kapital ekonomiks Aleks Kar ocenjuje da danas objavljene cifre sa kojima je suočena britanska vlada ukazuju na „težak budžetski kontekst“ , ali da vlada može sa druge strane da računa na „poboljšanje ekonomskog konteksta“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.