Srbija

12.10.2024. 12:50

E-kapija

Autor: Nova Ekonomija

Šansa i za Srbiju: Kina otvorila tržište za uvoz smrznutog voća

Foto: Nova ekonomija/Čedomir Savković

Cena smrznute maline u beogradskim marketima, 539 dinara za 300 grama i 399 dinara za 400 grama

Srbija

12.10.2024. 12:50

Kina je nedavno uspostavila procedure i ukinula karantin za uvoz smrznutog voća iz bilo koje države – što otvara šansu za Srbiju, a posebno za naše maline.

Proizvođači, prerađivači i skladištari i dalje će morati da se registruju pri kineskom državnom preduzeću za uvoz hrane, pre plasmana robe na to tržište. Ipak, nova politika uvoza te zemlje olakšaće velikim proizvođačima izvoz smrznutog bobičastog i jagodastog voća, pa tako i malina – među kojima je i Srbija.

Aleksandar Leposavić, jedan od vodećih stručnjaka za voćarstvo iz Instituta za voćarstvo u Čačku, potvrdio je da sada praktično i nije postojala zakonska mogućnost za ulazak smrznute maline i mešanog jagodastog voća na kinesko tržište.

„Sa porastom životnog standarda i povećane potražnje za malinom i smrznutim jagodastim voćem tokom i posle epidemije virusa korona u Kini, rasla je i svest i potreba za postojanjem ovakve robe na tržištu“, kaže Leposavić.

Posebno je u razvoju pekarska i prehrambena industrija koja će najveću korist imati od uvoza smrznutog voća.

Kako objašnjava Leposavić, u Kini ranije nije postojala ni kultura korišćenja smrznutog voća ovog tipa, niti je većina stanovništva bila upoznata sa dobrobitima njegovog korišćenja u ishrani, ali situacija je sada drastično promenjena, posebno kada je reč o malinama.

Kako on napominje, tome je značajno doprinela i aktivnost Svetske organizacije proizvođača maline i njihovih predstavnika u Kini koji su višegodišnjim radom i aktivnostima značajno doprineli poboljšanju situacije i svesti kod kineskog naroda.

Poslednja konferencija ove organizacije održana je upravo u Kini u maju ove godine, prenosi E-kapija.

„Kinezi su upoznati sa kvalitetom maline koji se proizvodi kod nas i ovo je šansa za naše izvoznike koji su poslednjih godina imali problema sa plasmanom na tradicionalna tržišta. Te države su zbog ekonomske krize smanjivale potražnju za malinom koja pripada takozvanom luksuznom voću, a potrošači su zbog cene zamenili malinu nekim drugim proizvodima“,  objašnjava Leposavić.

Svakako, dodaje on, treba iskoristiti i činjenicu da Srbija i Kina imaju sporazum o slobodnoj trgovini, pa smo u povoljnijoj situaciji u odnosu na druge zemlje.

U Srbiji izvoz meda u padu, a uvoz raste trostruko

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.