Lifestyle

16.10.2024. 12:49

AP

Autor: Lj. B.

Šta uraditi ako se u vašoj maloj firmi desi provala i krađa?

Foto: Pixabay

Lifestyle

16.10.2024. 12:49

Provale i krađe mogu se desiti u bilo kom malom preduzeću, bez obzira na to koliko je dobro obezbeđenje firme. Samo u maloprodajnom sektoru, više od polovine malih preduzeća izjavilo je da su bili žrtve krađe u prethodnoj godini, pokazala je anketa Američke privredne komore.

Provale i krađe se dešavaju u svim sektorima, piše AP, i zbog toga je važno da vlasnici malih preduzeća budu unapred pripremljeni – odnosno da planiraju kako da postupe u slučaju provale ili krađe – a kako bi smanjili štetu.

Lopovi su iz studija u kom proizvodi sveće opljačkali Roksi Lubanović, suosnivača Frostbeard studija iz Mineapolisa. To desilo tokom jednog prazničnog vikenda u septembru.

Lopovi su ukrali opremu i zalihe, a zatim oštetili brave i vrata prilikom ulaska i izlaska. Osiguranje je pokrilo gubitke, ali je oporavak i dalje bio težak.

„Najgori deo je bio osećaj narušenog prostora”, rekla je ona za AP.

Šta posle krađe?

Postoji nekoliko koraka koje vlasnici malih preduzeća treba da preduzmu nakon krađe ili provale.

Prvo, ne čekajte da obavestite policiju i podnesete izveštaj. Inventarizaciju ukradenih ili oštećenih predmeta možete obaviti nakon što policija završi istragu.

Nakon što ste napravili inventar i dokumentovali štetu, podnesite zahtev za osiguranje.

Biće vam potrebne fotografije ili računi za ukradene predmete. Pozovite svoju banku i obavestite ih o tome šta se dogodilo, piše AP:

Sa svojim zaposlenima treba razgovarati o tome šta se desilo – i to vrlo otvoreno.

Analizirajte gde je došlo do greške i poboljšajte obezbeđenje gde je to potrebno. Kada ažurirate plan bezbednosti za preduzeće, obavestite zaposlene o tome kako je provala rešena.

Lubanović je pregledala svoj plan bezbednosti, unapredila sigurnosni sistem, postavila kamere, nove brave i alarm.

„Zamolila sam komšije da pripaze, a zaposleni su nakratko radili u različitim terminima kako bi neko uvek bio prisutan tokom radnog vremena“, rekla je ona i dodala da od tada nisu imali nijedan incident.

Susedi su neprocenjiva podrška

Savetovala je mala preduzeća da u svoj plan bezbednosti uključe izgradnju snažnih odnosa sa lokalnom zajednicom i susednim preduzećima, rekavši da to „može biti neprocenjivo za podršku i budnost.”

Neko je provalio u magacin Riša Mejna, vlasnika Vista glasa u Tusonu u Arizoni. Odneto je gotovo 10.000 dolara u opremi i zalihama. Morao je da zaustavi poslovanje na dva dana dok je čekao da stigne zamena. Osiguranje je pokrilo samo deo štete.

„Za druga mala preduzeća koja se suočavaju sa sličnom situacijom, moj savet bi bio da brzo reagujete kako biste obezbedili prostor i uverili svoje mušterije (da je su bebedne). Redovno treba pregledati i ažurirati svoju polisu osiguranja kako biste osigurali odgovarajuću pokrivenost“, rekao je on.

Fenomen glampinga u Srbiji

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.